MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie.

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Praca przy budowie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa idzie zgodnie z planem. W październiku b.r. obiekt będzie w stanie surowym zamkniętym.

Trwa montaż elewacji w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa.

- W tej chwili kładziemy elewację, która jest dość skomplikowana, bo to modrzew syberyjski

-mówi Ryszard Ankiewicz, prezes "Budomexu" realizującego budowę Muzeum Archeologii Morskiej i Rybołówstwa w Łebie

. -Wykonujemy też instalacje geotermalną, instalacje elektryczne, sanitarne, klimatyzację. Działamy na wszystkich frontach i wszystko idzie zgodnie z planem.

Muzeum w stanie zamkniętym ma być gotowe do października. Wcześniej muzeum zostanie pokryte szklaną fasadą. -

Jesteśmy właśnie w trakcie jej kontraktowania. To potrwa, bo konstrukcja jest dość skomplikowana, aluminiowo-szklana, standard wymaga szyb z potrójnego szkła

-mówi Ankiewicz.
W muzeum zostanie zastosowane nowoczesne zasilanie nie tylko pompami ciepła gruntowymi, ale też powietrznymi. Zostanie zastosowany piec gazowy i panele fotowoltaiczne.
W muzeum wprowadzane są już elementy wystawy stałej. Całość kosztów budowy oddziału NMM w Łebie jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z budżetu państwa i Funduszu Promocji Kultury. Całkowita wartość zadania to 68 600 000 zł.

Unikatowe muzeum

Na sześciu tys. m.kw. powierzchni powstanie unikatowa ekspozycja. Trafią tam eksponaty archeologiczne zebrane podczas podwodnych badań prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz ekspozycje opowiadające o historii rybołówstwa bałtyckiego.

-Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim

.- informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort podkreśla przy tym walor edukacyjny placówki skierowany do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców.-W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie. - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto