Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba z drona. Kanał portowy, skwer i teren budowy bazy serwisowej

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W Łebie trwa budowa bazy serwisowej Baltic Power przy Porcie Jachtowym, a także muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie. W planach jest także przebudowa budynku dworca, który PKP PLK przekazało na rzecz miasta. Na zdjęciach z drona widać postępy prac przy tych inwestycjach.

Rośnie muzeum

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie, budowane przy wejściu do portu, prezentuje się efektownie. Falista konstrukcja elewacji z dodanymi na niej linami oddaje morski charakter muzeum. Obiekt jest już w całości przeszklony i stoi w stanie zamkniętym. Ma być gotowy w połowie roku. Później zostanie rozpisany przetarg na wystawę stałą, która będzie kosztowała ponad 40 mln zł.

Baza serwisowa gotowa na początku 2025 roku

Naprzeciwko budowanego muzeum, po drugiej stronie kanału portowego, rośnie baza serwisowa Morskich Farm Wiatrowych Balitc Power. Obecnie prowadzone są prace konstrukcyjne w ramach których powstają m.in. budynek biurowy, hala magazynowa oraz nabrzeże. Ponadto realizowane są prace w zakresie instalacji infrastruktury technicznej.
Będzie ona portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie ok. 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki CTV przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem.
Pod koniec roku w sąsiedztwie bazy Baltic Power powstanie baza serwisowa Equinoru i Polenergii.

PKP przekazało miastu dworzec PKP

Wokół dworca kończą się prace związane z przebudową Placu Dworcowego i przyległych ulic, naprzeciwko znajduje się odnowiony Park Oblatów a w niedalekiej perspektywie planowana jest rewitalizacja linii kolejowej 229 z Lęborka do Łeby. Wyremontowany dworzec byłby ostatnim i najważniejszym elementem wizytówki Łeby, którą będą oglądali turyści przyjeżdżający i opuszczający miasto. Dlatego magistrat planuje przywrócić mu dawny blask. W porozumieniu z konserwatorem zabytków, gmina Łeba przygotuje uproszczoną dokumentacje projektową remontu dworca. W planach także jest m.in. wymiana okien z plastikowych na drewniane, przywrócenie dawnego wyglądu stylowych, drewnianych drzwi drzwi. Wnętrza zostaną wyremontowane na podstawie ich pierwotnego wyglądu. Budynek zostanie przejęty od PKP w formie dzierżawy wieczystej a jednym z warunków nieodpłatnego przekazania nieruchomości od PKP S.A. jest utrzymanie w niej funkcji związanych z obsługą ruchu turystycznego. Znajdzie się w nim bagażownia, informacja turystyczna, kasy biletowe, będzie funkcjonował system fala

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łeba z drona. Kanał portowy, skwer i teren budowy bazy serwisowej - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto