Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baltic Power rozpoczął budowę bazy serwisowej w Łebie. Powstaje przy Porcie Jachtowym [WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Łebie ruszyły prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power. Znajdzie tam zatrudnienie łącznie około 60 pracowników. Obiekt powstaje przy łebskiej marinie. Planowana jest również budowa baz kolejnych firm stawiających na Bałtyku Morskie Farmy Wiatrowe. Łeba będzie portem serwisowym dla MFW.

Baza będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Jej działalność zaplanowano na minimum 25 lat, czyli okres funkcjonowania Morskiej Farmy Wiatrowej. Prace przy jej budowie już ruszyły a inwestycja ma być gotowa w 2025 roku, czyli na rok przed uruchomieniem farmy Balitc Power.
Na terenie o powierzchni ok. 1,1 hektara zlokalizowane będą m.in. magazyn części zamiennych farm oraz warsztat. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 miliony złotych – informuje inwestor.

- Projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę na lądzie. Już dzisiaj w gminie Choczewo powstaje stacja umożliwiająca odbiór energii z morza, a w Świnoujściu terminal instalacyjny Orlen Neptun, który posłuży m.in do budowy Baltic Power

- mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen dla portalu offshorewindpoland.
Do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw. Pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany.

- Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że ok. 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach

- mówi portalowi offshorewindpoland Jens Poulsen, Członek Zarządu Baltic Power.

Najbardziej zaawansowany projekt

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Orlenu i Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty.
Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Szansa dla Łeby

Łebę czeka także przebudowa portu, który ma się stać portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych. Offshorowe inwestycje są dla Łeby szansą na nowe miejsca pracy, oparte na działalności całorocznej a nie sezonowej.
- Bardzo się cieszę z inwestycji Balitc Power, który buduje bazę serwisową w Łebie. To pierwsza taka baza w Polsce. Rysuje się dla nas nowa przyszłość, a także nowe miejsca pracy. Dla osób, które chcą pracować przy Morskich Farmach Wiatrowych, powstanie wkrótce w Lęborku Branżowe Centrum Umiejętności do szkolenia kadr- mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. - Wspólnie z naszym partnerem będziemy współuczestniczyli w transformacji energetycznej.
Balitc Power wybuduje pierwszą ale nie jedyną bazę serwisową w Łebie. Podobna inwestycję wkrótce rozpocznie norweski Equinor z Polenergą. - Już otrzymali oni pozwolenie na budowę bazy serwisowej - mówi Andrzej Strzechmiński. - Także duńska firma chce na okres 5 lat, czyli na czas budowy farmy na Bałtyku, chce wydzierżawić w Łebie nabrzeże wraz z duża działką.

źródło:offshorewindpoland.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Baltic Power rozpoczął budowę bazy serwisowej w Łebie. Powstaje przy Porcie Jachtowym [WIDEO] - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto