MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa bazy serwisowej Baltic Power w Łebie. Prace idą pełną parą

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Łebie trwają trwają prace przy budowie pierwszej w Łebie bazy serwisowej dla Morskich Farm Wiatrowych. Buduje ją Baltic Power przy Porcie Jachtowym.

Prace są już bardzo zaawansowane. W ramach inwestycji na terenie ponad 1 hektara powstają m.in. budynek biurowy, hala magazynowa części zamiennych farm, warsztat oraz przebudowywane jest nabrzeże. Trwają także prace przy instalacji infrastruktury technicznej. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3 lub 4 specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. Przy wyborze lokalizacji bazy głównym argumentem była odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power w Łebie będzie to zaledwie 40 minut.

-Do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw. Pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany

-informuje na swojej stronie Baltic Power.
Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 miliony złotych. Zakończenie budowy zaplanowano na początek 2025 roku.

Najbardziej zaawansowany projekt MFW

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty. Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa bazy serwisowej Baltic Power w Łebie. Prace idą pełną parą - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto