MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

MC
PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1
PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1 Baltica
PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.

Wybrano projektanta dla Baltica 1

Zakres działań objętych umową to m.in. nadzór nad pracami rozpoznania podłoża inwestycji metodami geofizycznymi i geotechnicznymi, opracowanie modelu podłoża gruntowego oraz projekt koncepcyjny fundamentów na potrzeby kolejnych etapów projektowych.

Morskie badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu rozpoznanie podłoża przyszłej inwestycji tj. MFW Baltica 1 oraz przyłącza kabla eksportowego w części morskiej. Szczegółowa wiedza o podłożu inwestycji jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. PGE Baltica rozpoczęła w tym roku badania podłoża gruntu dla części lądowej inwestycji i podpisała umowę na wykonanie wstępnych badań geotechnicznych dna morskiego oraz na wykonanie badań geologicznych dotyczących przewiertu ląd – morze. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Grupa PGE realizuje wspólnie z Ørsted. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy przeprowadzają badania geologiczne dla projektu offshore wind PGE. Przyszłością Polski jest offshore i morskie farmy wiatrowe?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1 - Dziennik Bałtycki

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto