Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkołach i przedszkolach w Lęborku aż 16 nowych nauczycieli mianowanych. Nowe dyrektorki

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Aż 16 nauczycieli szkół i przedszkoli w Lęborku zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego odbierając dyplomy z rąk burmistrza Witolda Namyślaka podczas uroczystości w ratuszu. Dwa lęborskie przedszkola publiczne mają nowych dyrektorów.

Nauczyciele mianowani odebrali dyplomy

Aż 16 nauczycieli szkół i przedszkoli w Lęborku zdało w wakacje egzamin na stopień nauczyciela mianowanego i dziś odebrało w Urzędzie Miejskim akty nadania stopnia awansu zawodowego. Jak podkreślił prowadzący spotkanie sekretarz miasta Marian Kurzydło dawno nie było aż tylu awansów.

- Do egzaminu podeszło 16 nauczycieli i zdali go w komplecie, czego serdecznie gratuluję. To swego rodzaju rekord, bo dawno nie mieliśmy tylu nauczycieli na mianowaniu.

Akty nadania wręczał i gratulacje składał burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

- Gratuluję awansu wszystkim nauczycielom i życzę spokojnego roku szkolnego. Przed wami jeszcze awans na stopień nauczyciela dyplomowanego i to pewnie szybko nastąpi.

Gratulacje złożyły także Halina Ługowska - Siłka jako prezes lęborskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego i Aleksandra Werra jako przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Lęborku. Nauczyciele złożyli ślubowanie.

- Na nowy rok szkolny życzę, abyśmy doczekali się godnych zarobków a przede wszystkim poszanowania zawodu nauczyciela i pracownika oświaty, dobrej publicznej edukacji i bezpłatnego szkolenia na wszystkich poziomach edukacji. Oby ten rok nie był gorszy od poprzedniego

- powiedziała Halina Ługowska - Siłka z ZNP.

- Dziękuję państwu za współpracę w ostatnim roku szkolnym, która układa się bardzo dobrze z dyrektorami i organem prowadzącym. Poprzedni rok szkolny był bardzo trudny i mam nadzieję, że w tym roku nic nas nie zaskoczy i będziemy mogli pracować w spokoju, czego życzę

- mówiła Aleksandra Werra z NSZZ Solidarność.

Awans na stopień nauczyciela mianowanego uzyskali:

 • Katarzyna Wenta - nauczyciel Przedszkola Nr 2
 • Kamila Dycha - nauczyciel Przedszkola Nr 5
 • Magdalena Kreft - nauczyciel Przedszkola Nr 6
 • Agnieszka Renka - nauczyciel Przedszkola Nr 2
 • Agnieszka Okuszko - Pokojska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3
 • Aleksandra Serwańska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3
 • Urszula Polska - Traskowska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 5
 • Ks. Daniel Ciemniewski - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 5
 • Ewa Mozolewska - Kamionka - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1
 • Kinga Trzebiatowska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1
 • Krzysztof Żołnierek - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 1
 • Izabela Radojewska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 7
 • Oleh Hrytsiv - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 8
 • Renata Jakubiec - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 8
 • Aleksandra Borońska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 8
 • Olga Kąkol - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 8

Nowe dyrektorki przedszkoli

Dwa przedszkola w Lęborku mają nowe panie dyrektor. Po zakończeniu kadencji i przejściu na emeryturę wieloletniej dyrektor Przedszkola Nr 1 im. Marii Konopnickiej Janiny Świtki burmistrz Lęborka, po przeprowadzeniu konkursu, stanowisko dyrektora na pięcioletnią kadencję powierzył Halinie Rękas.

Po przejściu na emeryturę Teresy Cygan, konkurs wygrała Agata Rapalska i to jej burmistrz Lęborka powierzył stanowisko dyrektora Przedszkola nr 6 w Lęborku, także do 31 sierpnia 2028 r. Agata Rapalska była dotychczas nauczycielem w Przedszkolu nr 2 w Lęborku.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 pozostaje na stanowisku

Burmistrz Miasta Lęborka powierzył Marioli Małeckiej stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku do 31 sierpnia 2028 r. To kolejna kadencja Marioli Małeckiej na tym stanowisku. W konkursie nie miała konkurentów.

Dyrektorzy lęborskich placówek oświatowych:

 • Przedszkole nr 1 – Halina Rękas.
 • Przedszkole nr 2 – Dorota Lahutta
 • Przedszkole nr 5 – Wiesława Krefta.
 • Przedszkole nr 6 – Agata Rapalska
 • Przedszkole nr 9 – Wiesława Wojciechowicz
 • Przedszkole nr 10 – Beata Suchta
 • Szkoła Podstawowa nr 1 – Grażyna Ruszkowska
 • Szkoła Podstawowa nr 3 – Mariola Małecka
 • Szkoła Podstawowa nr 4 – Waldemar Walkusz
 • Szkoła Podstawowa nr 5 – Krzysztof Wetta
 • Szkoła Podstawowa nr 7 – Kazimierz Wielgus
 • Szkoła Podstawowa nr 8 – Daniel Nadworski

Lęborskie szkoły i przedszkola przed rokiem szkolnym 2023/2024

Nowy rok szkolny rozpocznie 3815 uczniów szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Lębork. To o 188 uczniów i 8 oddziałów mniej, niż w poprzednim roku szkolnym.

- Sprawa spadku liczby uczniów i oddziałów dotyczy uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. To pokłosie reform gimnazjalnej i związanej z sześciolatkami. Liczba uczniów i oddziałów 1-3 jest niemal identyczna

- podkreśla sekretarz miasta Marian Kurzydło.

W nowym roku szkolnym w SP1 i SP7 nie będzie jeszcze ósmych klas. W ostatnim roku szkolnym ze szkół wyszły 22 oddziały ósmoklasistów. W tym roku będzie to 6 oddziałów.

W przypadku naboru do pierwszych klas, to w ewidencji było 333 dzieci. Miasto zaplanowało utworzenie 14 oddziałów. W SP1 będą to trzy oddziały zamiast planowanych dwóch, a w SP8 dwa oddziały zamiast trzech. Łącznie w szkołach publicznych będzie uczyć się 2700 dzieci i ta liczba z roku na rok jest niższa.

- Dzieci zamieszkujące w obwodzie nie biorą udziału w naborze, bo im należy się miejsce w szkole podstawowej. Dyrektorzy nie decydują o tym, czy przyjmą takie dzieci. Są jednak niestety takie przypadki, że rodzice, żeby zapisać dziecko do wybranej szkoły, wymeldowują się. 80 dzieci zostało zapisanych do obwodów, do których chciało.

W nowym roku szkolnym zostanie utrzymana liczba 44 oddziałów przedszkolnych. W tej liczbie są trzy oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych nr 4, 5 i 7. W przedszkolach niepublicznych jest około 530 dzieci (stan na czerwiec 2023).

- Chętnych było więcej, ale dysponujemy tyloma miejscami, ile przyjęliśmy dzieci. Dzieci na starcie roku szkolnego jest ok. 1,5 procent więcej niż w roku ubiegłym. Przyjmujemy dzieci z Lęborka, a jeśli są jeszcze miejsce, to dzieci spoza miasta. Nawet, jak dziecko zmieniło miejsce zamieszkania i wyprowadziło się z Lęborka, to ma możliwość kontynuowania nauki w przedszkolu w Lęborku. W tym roku szkolnym chyba jak nigdy, sporo, bo ponad 20 dzieci uczęszczających do przedszkoli niepublicznych, ale i niepublicznej szkoły podstawowej chciało przejść do naszych placówek. Nie możemy wstydzić się naszej oferty, choć może w niektórych przedszkolach niepublicznych ta oferta jest lepsza.

W ostatnich latach liczba dzieci w przedszkolach i zerówkach publicznych oscyluje wokół liczby 1100. Sekretarz miasta Marian Kurzydło uspokajał dyrektorów placówek przedszkolnych i nauczycieli.

- Nie było i przez kilka najbliższych lat nie będzie zagrożenia utraty pracy przez zmniejszenie liczby dzieci a co za tym idzie oddziałów. Nawet jeśli są mniej liczne roczniki urodzeń, to jest więcej chętnych do naszych przedszkoli a nie przedszkoli niepublicznych. Jeżeli byłoby tak, że brakowałoby oddziałów w przedszkolach, to zerówki będziemy lokować w przedszkolach a nie szkołach podstawowych. Myślę jednak, że w najbliższych kilku latach nie ma o tym mowy.

Sekretarz miasta wyliczył, że wyżywienie w przedszkolu publicznym to koszt około 160 zł plus koszt kilkudziesięciu złotych opłaty za przedszkole.

- Kwota 200 - 250 zł to nie jest kwota, która płacą rodzice dzieci w przedszkolach niepublicznych.

W 2020 r. urodziło się niemal 320 dzieci w Lęborku, w 2021 r. było to 280 dzieci, w 2022 r. to 200 dzieci.

- Ten spadek jest znaczący, to swego rodzaju dramat. W żadnym kolejnym roku obowiązywania świadczenia "500+" nie urodziło się więcej dzieci. Mimo to uspokajam, bo uważam, że mamy tak dobrą ofertę, że rodzice wolą posyłać dzieci do naszych przedszkoli.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto