Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geologiczne badania w lasach nad Bałtykiem pomogą zbudować morską farmę wiatrową. Samochód ze świdrem krąży po lasach

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
To część badań, które PGE Baltica potrzebuje do budowy morskiej farmy wiatrowej
To część badań, które PGE Baltica potrzebuje do budowy morskiej farmy wiatrowej Grupa PGE
Ruszyły terenowe badania w nadmorskich lasach, które zleciła PGE Baltica. Choć wszystko odbywa się na lądzie, to badania posłużą inwestycji na Bałtyku. Chodzi o polską morską farmę wiatrową Baltica-1, którą postawi PGE Baltica, spółka z Grupy PGE. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i tzw. ławy kablowej.

Geologiczne badania w lasach Pomorza wykonuje polska firma Geoteko. Te robione są na zlecenie PGE Baltica. W ramach badań terenowych zostaną wykonane otwory wiertnicze i pobrane próbki gruntów oraz wód podziemnych.

- Rozpoznanie geologiczne obszaru, na jakim ma powstać część lądowa projektu, jest niezbędnym elementem procesu inwestycyjnego związanego z budową morskich farm wiatrowych - powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica. - Prowadzone badania geotechniczne oraz geofizyczne mają na celu dokładne zbadanie gruntu pod przyszłą inwestycję. W wyniku badań powstanie dokumentacja niezbędna do wykonania projektu technicznego przyłącza lądowego.

Geoteko zajmie się też sondowaniem CPTU.

- To badanie, które polega na wciskaniu w grunt specjalnego stożka z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły - wyjaśniają specjaliści.

Próbki gruntów i wody podziemnej trafią do laboratorium, gdzie zostaną poddane analizie. W planach są badania parametrów fizyczno-mechanicznych oraz chemicznych. To ma pozwolić na opracowanie dokumentacji niezbędnej w kolejnych etapach realizacji projektu. Chodzi o przygotowanie projektu technicznego, które jest integralną częścią projektu budowlanego polskiej morskiej farmy wiatrowej.

- Pozyskane dane pozwolą także na dobór odpowiednich kabli eksportowych i zaplanowanie głębokości ich ułożenia w części lądowej - wyjaśniają w PGE Baltica.

Co to jest Baltica 1?

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości Łeby w województwie pomorskim.

Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

ZOBACZ TEŻ: Morska Farma Wiatrowa Baltica. Kiedy popłynie polski prąd z Morza Bałtyckiego? Oto co już wiemy na pewno

Kolejne dwa projekty to Baltica 2 i Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Grupa PGE budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku realizuje wspólnie z Ørsted.

Trwa głosowanie...

Polska potrzebuje farmy wiatrowej na Bałtyku?

dziennikbaltycki.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto