Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybacy z Ustki zostaną serwisantami morskich wież wiatrowych. Przeszkoli ich RWE we współpracy z windhunter academy

MT
Na początku 2023 roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. 8 grudnia 2022 w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne, podczas którego zostaną zaprezentowane szczegóły programu. ·

Program przebranżowienia startuje w lutym 2023, a rekrutacja chętnych do pracy w morskiej energetyce wiatrowej rybaków rozpocznie się już na początku grudnia 2022. 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne.

Morskie wieże wiatrowe. W porcie w Ustce powstanie baza operacyjno-serwisowa

RWE buduje F.E.W. Baltic II. 55 kilometrów od usteckiej plaży, na otwartym morzu. Po zakończeniu rozruchu, instalacja o mocy 350 megawatów (MW) będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby około 350.000 polskich gospodarstw domowych. W usteckim porcie powstanie baza operacyjno-serwisowa. Będą tam cumować statki transferowe załogi (CTV), a podczas budowy i trwającej kilkadziesiąt lat eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, RWE zamierza blisko współpracować na różnych polach z lokalnymi przedsiębiorcami.

– Program, który został przygotowany przez firmę szkoleniową windhunter academy jest zgodny z międzynarodowymi standardami Global Wind Organisation oraz polskimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego czy Stowarzyszenia Mechaników i Inżynierów Polskich. Uprawnienia te są uznawane na całym świecie i pozwalają znaleźć zatrudnienie w Polsce oraz poza jej granicami – mówi Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca windhunter academy.

Wiatraki na morzu. "Proponujemy polskim rybakom przebranżowienie"

Celem programu realizowanego we współpracy z windhunter academy jest zdobycie przez pracowników branży rybackiej podstawowych kompetencji i uprawnień niezbędnych do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki wiatrowej na morzu

- Proponujemy polskim rybakom przebranżowienie się i zdobycie nowych umiejętności do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. Tym samym stwarzamy im możliwość dalszej pracy na morzu, jednocześnie zapraszając do jednej z bardziej innowacyjnych i przyszłościowych gałęzi polskiej gospodarki – sektora zielonej energii - mówi Robert Grzegorowski, senior manager Offshore Wind Poland w RWE Renewables.

W trakcie czterech tygodni szkolenia rybacy będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę techniczną w zakresie: pracy na wysokości, elektryki, mechaniki, instalacji i obsługi turbin wiatrowych, pierwszej pomocy oraz pracy na morzu z zachowaniem najwyższych standardów BHP. Poza aktywnościami nastawionymi na umiejętności manualne planowany jest intensywny kurs języka angielskiego, którego znajomość warunkuje swobodną pracę w środowisku międzynarodowym. Na zakończenie programu rybacy odwiedzą jedną z działających farm wiatrowych RWE i będą mieli okazję pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

O rosnącym zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych pracowników morskich farm wiatrowych mówi się od dawna. Już dziś nie brakuje głosów, że technicy, serwisanci, operatorzy CTV będą za kilka lat jednymi z najbardziej poszukiwanych profesji na polskim Wybrzeżu. Rybacy świetnie znają realia pracy na morzu, której poświęcają większość życia, stąd propozycja RWE skierowana właśnie do tej grupy zawodowej.

– Problem z brakiem wykwalifikowanej kadry widoczny jest nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej. Dlatego już teraz należy rozpocząć działania, które z jednej strony poszerzą świadomość społeczeństwa o znaczeniu branży offshore i jednocześnie wskażą ścieżkę rozwoju dla osób, które chcą się przekwalifikować do pracy w sektorze zielonej energii. – mówi Robert Grzegorowski.

CZYTAJ TAKŻE:
Trwają prace przy pogłębianiu akwenu Portu Gdynia. To odpowiedź na dynamiczny rozwój portu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto