Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łebie rośnie baza serwisowa Baltic Power dla Morskich Farm Wiatrowych. Powstaną na wysokości Łeby i Choczewa

Robert Gębuś
Robert Gębuś
W styczniu ruszyły prace przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power. Obecnie trwają prace przy budowie budynku biurowego, magazynu i przebudowywane jest nabrzeże. Morskie Farmy Wiatrowe powstaną na wysokości Łeby i Choczewa (pow. lęborski).

Morskie Farmy Wiatrowe Baltic Power to wspólny projekt Orlenu i Northland Power, w ramach którego na Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa powstanie 76 turbin wiatrowych. W maju ubiegłego roku rozpoczęła się budowa lądowej stacji elektroenergetycznej w Choczewie, a w styczniu 2024 bazy serwisowej w Łebie, która będzie obsługiwała farmy. Baza powstaje przy Porcie Jachtowym w Łebie.

-Konsekwentnie realizowane przez wykonawcę prace i ich postępy są widoczne na placu budowy. Zakończono prace przygotowawcze tj. przygotowania terenu, rozbiórki istniejącej infrastruktury i prace ziemne. Obecnie prowadzone są prace konstrukcyjne w ramach których powstają m.in. budynek biurowy, hala magazynowa oraz nabrzeże. Ponadto realizowane są prace w zakresie instalacji infrastruktury technicznej.

- informuje Zespół Prasowy Orlen S.A.

Baza serwisowa w Łebie będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie ok. 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat. Nabrzeże będzie w stanie przyjąć jednostki o maksymalnej długości 35 m. Baza będzie obsługiwana na stałe przez 3-4 specjalistyczne jednostki CTV przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem.

Jeden z najbardziej zaawansowanych projektów MFW

Morska farma wiatrowa Baltic Power to jeden najbardziej zaawansowanych projektów w tej branży w Polsce. Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 turbin wiatrowy, każda o mocy wytwórczej 15 MW.
To obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych turbin dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która je wykorzysta. Wysokość turbin przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to ok. 43 tysiące m2.

- Inwestycja ma zamknięty proces finansowania oraz uzyskaną finalną decyzję inwestycyjną. Prace nad lądową częścią infrastruktury projektu trwają od maja 2023 r. Zgodnie z harmonogramem, w roku 2025 przeprowadzone zostaną główne prace instalacyjne na morzu, a samo zakończenie budowy farmy i rozpoczęcie produkcji energii zaplanowane jest na rok 2026 - informuje Zespół Prasowy Orlen S.A.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łebie rośnie baza serwisowa Baltic Power dla Morskich Farm Wiatrowych. Powstaną na wysokości Łeby i Choczewa - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto