MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Holenderska spółka dostarczy fundamenty dla farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

OPRAC:Rog
Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy z dostawcą fundamentów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Holenderska spółka SIF Netherlands B.V. wyprodukuje dla obu projektów 100 monopali. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej. Natomiast dostawcą turbin wiatrowych dla tych farm jest firma Siemens Games.

Przedmiotem umów jest 100 fundamentów typu monopal pod turbiny wiatrowe, po 50 sztuk na każdy z projektów. Rozpoczęcie ich produkcji zaplanowano w drugim kwartale 2025 roku.

- Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III stają się rzeczywistością. Większość głównych kontraktów, które dotyczą obu projektów została już zabezpieczona. To ogromne przyspieszenie w realizacji naszych inwestycji na morzu i bardzo ważny, pozytywny sygnał dla naszych inwestorów. Uruchomienie 100 wież wiatrowych zaplanowaliśmy już w 2027 roku. Dziś robimy bardzo ważny krok w kierunku urzeczywistnienia tych planów. Mamy jeden, wspólny cel - wykorzystanie wielkiego potencjału energetyki odnawialnej, który drzemie w naszym kraju. Projekty Bałtyk go zrealizują, dostarczając zieloną energię do milionów polskich gospodarstw domowych. To kolejny dowód na to, że Polenergia to dziś najprężniej rozwijająca się grupa energetyczna w Polsce - podkreśla dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A.

Po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej, rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW będą się znajdować w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej.

- Podpisanie ostatecznej umowy na produkcję fundamentów dla naszych farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Planowane na 2027 rok farmy wiatrowe będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich uruchomienie będzie miało kluczowe znaczenie dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając stabilną energię odnawialną dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych w Polsce - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce

.

Pierwsza energia z farm popłynie w 2027 roku

SIF Netherlands B.V. ma globalne doświadczenie w dostarczaniu komponentów dla morskich farm wiatrowych. Realizacja umowy ze spółką jest planowana do końca 2026 roku. Pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk II i III ma popłynąć w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I. Morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW będzie oddalona od brzegu o około 80 km. Projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię to bardzo ważna część polskiej transformacji energetycznej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Holenderska spółka dostarczy fundamenty dla farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto