Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To w Lęborku spadło najwięcej deszczu w Polsce. Zalane drogi i piwnice w powiecie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, 8 z 11  interwencji w ostatniej dobie dotyczyło wypompowania wody.
Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, 8 z 11 interwencji w ostatniej dobie dotyczyło wypompowania wody. OSP NWL/OSP Łeba Sebastian Kluska/Szymon Medalion
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, minionej doby największe opady deszczu odnotowano w Lęborku. Strażacy wyjeżdżali osiem razy, głównie do zalanych piwnic. W Łebie utrzymuje się wysoki poziom wody w kanale portowym i wód gruntowych, co powoduje lokalne podtopienia dróg i piwnic.

Trudne warunki pogodowe na Pomorzu

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych w województwie pomorskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydają ostrzeżenia. W ostatnich dniach mieszkańcy Pomorza zmagają się z silnym wiatrem, wezbraniem wód, dużymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

We wtorek, 6 lutego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące wezbrania wód. Obowiązują one na terenie całego wybrzeża, także w województwie pomorskim. IMGW prognozuje wezbranie wody z przekroczeniem stanów alarmowych najwyższego, trzeciego stopnia. Obowiązywać będzie do czwartku, 8 lutego, do godziny 6:00. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczą powiatów lęborskiego, słupskiego i wejherowskiego. Również będzie obowiązywać ono do czwartku, do godziny 6:00.

Rekordowe w skali kraju opady deszczu w Lęborku

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to w Lęborku w ostatniej dobie (6/7.02) zanotowano największe opady - 32,6 mm.

W Łebie było to 19,7 mm, co też jest jednym z najwyższych wskaźników w kraju. Wysoki poziom wody w kanale portowym oraz wód gruntowych powoduje lokalne podtopienia dróg i piwnic. Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali do czterech interwencji.

- Musieliśmy wypompować wodę z zalanych posesji, z garaży. Nasze interwencje były związane z lokalnym podtopieniami budynków mieszkalnych, w tym przy ulicach Abrahama, Relaksowej i Kwiatowej. W jednym przypadku woda wdzierała się do obiektu gastronomicznego przy kanale portowym, w którym utrzymuje się wysoki poziom wody

- mówi Sebastian Kluska, komendant OSP.

- Utrzymuje się wysoki stan wody w rzece Łebie i jeżeli w Lęborku podnosi się powyżej ostrzegawczego, to znaczy, że niedługo taka sytuacja będzie w Łebie.

Kluska zwraca też uwagę na wysoki stan wód gruntowych.

- To powoduje problem z odprowadzaniem wody. Poldery zalewowe w Poraju czy Cecenowie z jeziora Łebskiego są już pełne i woda żadnymi rowami melioracyjnymi nie schodzi z Łeby. Zaczynamy wprowadzać cyrkulację wody, czyli z jednego pola pompujemy na drugie, żeby wypompować na kolejne. Tak to działa, że jak wypompuje się wodę z garażu na pole, to ona wodami gruntowym wróci i wypłukuje fundamenty. Podejmujemy działania, żeby zorientować się, gdzie można jeszcze wypompować wodę.

Osiem razy wyjeżdżali do zalania i podtopień

Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, 8 z 11 interwencji w ostatniej dobie dotyczyło wypompowania wody głównie z powodu zalania piwnic, ale też podtopienia jezdni przy ulicy Abrahama w Łebie. Strażacy zostali wezwani także do interwencji w Nowej Wsi Lęborskiej, Wicku, Wrześciu (dwie interwencje) i Darżewie (dwie interwencje).

Rzeka Łeba w Lęborku przekroczyła stan ostrzegawczy - 172 cm. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy powiatów lęborskiego, słupskiego i wejherowskiego i będzie obowiązywać do czwartku, do godziny 6:00.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto