Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łeba wybuduje PSZOK a potem z gminą Wicko utworzy spółkę komunalną. To ma obniżyć koszty wywozu śmieci [WIDEO]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Łeba dopina ostatnie formalności związane z planowaną budową Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Do Urzędu Marszałkowskiego został złożony wniosek dotyczący realizacji tej inwestycji. To pierwszy krok do budowy zamkniętego systemu gospodarki odpadami. Kolejnym ma być utworzenie przez Łebę miejskiej spółki komunalnej, która będzie odbierała i wywoziła odpady.

Zamknięty system gospodarki odpadami ma być dla Łeby sposobem na obniżenie jej kosztów. Jego organizacja zaczyna się od budowy PSZOK-u w Łebie, na który jest już projekt, pozwolenie na budowę i finansowanie. Inwestycja będzie kosztowała ok. 6,5 mln zł a ponad 4,3 mln zł to dofinansowanie z samorządu województwa w ramach Obszaru Funkcjonalnego Strefy Przybrzeżnej. Pozostała suma pochodzi z budżetu Łeby. Kompletny wniosek trafił już do Urzędu Marszałkowskiego i po akceptacji merytorycznej Łeba będzie mogła rozpisać przetarg na budowę nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Powstanie na działce miejskiej w pobliżu Spółki Wodnej w Łebie i w założeniu ma być wielofunkcyjny. Będą tam trafiały nie tylko posegregowane wcześniej odpady ale będzie regenerowany zużyty sprzęt AGD I RTV. Jeśli da się go naprawić, dostanie szansę na drugie życie i będzie bezpłatnie przekazywany mieszkańcom.

Gminy Łeba i Wicko same wywiozą swoje śmieci

Po wybudowaniu PSOK-u Łeba wspólnie z gminą Wicko planuje powołać do życia miejską spółkę komunalną, która zajmie się odbiorem i wywozem odpadów. Burmistrz podkreśla, że rada miejska w Łebie upoważniła go do podjęcia działań, by obniżyć, lub przynajmniej powstrzymać wzrost cen związanych z gospodarką odpadami.

- Przeprowadziliśmy audyt, który wykazał, że powołanie takiej spółki jest opłacalne w przypadku, gdy będzie obsługiwała dwie gminy. Gmina Wicko zgodziła się uczestniczyć i zamierzamy taka spółkę powołać do życia - mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.- Myślę, że jeśli dobrze to zorganizujemy możemy mieć fajnie działający zamknięty system gospodarki odpadami.

W tym celu magistrat w Łebie chce także pozyskać środki na zakup śmieciarki, która będzie odbierała i wywoziła odpady do punktu przeładunkowego. Obecnie odpady w Łebie odbierają dwie prywatne firmy. Spółka komunalna ma je zastąpić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łeba wybuduje PSZOK a potem z gminą Wicko utworzy spółkę komunalną. To ma obniżyć koszty wywozu śmieci [WIDEO] - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto