MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd mógłby dopłacać najemcom w Lęborku do czynszu, ale trzeba spełnić warunek

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Archiwum/Robert Gębuś
Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu pozwala na uzyskanie przez mieszkańców dopłat do mieszkań pozostających poza zasobem gminy. Aby mieszkańcy Lęborka mogli skorzystać z takich dopłat, konieczna jest uchwała Rady Miejskiej. Jednak jak informuje ratusz, jeszcze nie wiadomo, kiedy Gmina Miasto Lębork przystąpi do rządowego programu dopłat do czynszów.

Państwo dokłada do czynszu

W lipcu 2023 r. ogłoszony został jednolity tekst ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Jednak proces legislacyjny tego aktu prawnego zapoczątkowała już ustawa z lipca 2018 r. a nowelizowały ustawy w kolejnych latach. Ustawa umożliwia uzyskanie dopłat do mieszkań pozostających poza zasobem gminy.

Gmina Miasto Lębork do programu budowy mieszkań czynszowych przystąpiła w 2021 r., otrzymując działkę budowlaną przy ulicy Obrońców Wybrzeża z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Powstał pierwszy w Polsce budynek w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, liczący 40 mieszkań. Warunkiem przystąpienia najemcy do programu było brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. W naborze do nowego systemu mieszkań pod wynajem wnioski do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża złożyło 80 osób. Kolejne budynki są w trakcie budowy. Dwa budynki za 11 mln 179 tys. zł zlokalizowane są przy ulicy Władysława IV. Inwestycja na wynajem ma być gotowa w połowie 2024 roku.

- Wątpliwe jest fizyczne otrzymanie tych dopłat do budownictwa czynszowego w ramach programu SIM, skoro budynki nie zostały jeszcze zasiedlone - tłumaczy Łukasz Łudziński, główny specjalista ds. budownictwa mieszkaniowego w Urzędzie Miejskim.

Jednak żeby to w ogóle było możliwe, to konieczne jest podjęcie uchwały przez Radę Miejską.

- Brak takiej uchwały Rady Miejskiej uniemożliwia uzyskanie przez mieszkańców tego rodzaju rządowego wsparcia - podkreśla radny Włodzimierz Klata.

W ratuszu tłumaczą, że warunkiem przystąpienia do programu dopłat jest nowa uchwała w sprawie trybu i zasad regulujących nabór wniosków o zawarcie umowy najmu.

- Nowa uchwała spowodowałby obniżenie kryteriów dochodowych, a tym samym część potencjalnych najemców nie kwalifikowałaby się do programu - mówi specjalista z ratusza. - Program budownictwa czynszowego w Lęborku, zgodnie ze jego założeniami, skierowany jest do osób o umiarkowanych dochodach i w obecnej formie nie jest powiązany z programem "Mieszkanie na start" jako dopłaty do czynszu. Partycypacja dla najemcy wynosi 25 procent wartości mieszkania, co umożliwi w przyszłości dojście do własności. Jednocześnie budowane są nowe mieszkania komunalne dla osób, które nie są w stanie skorzystać z budownictwa czynszowego.

Umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zawarły takie pomorskie miasta, jak Gdańsk, Gdynia, Tczew, Prabuty czy Kępice.

Urzędnik ratusza przyznaje, że nie ma daty przystąpienia Lęborka do rządowego programu dopłat do czynszów.

- Cały program budownictwa czynszowego ma zostać zmodyfikowany a środki finansowe na nowe inwestycje po wyborach parlamentarnych zostały wstrzymane - tłumaczy Łudziński.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd mógłby dopłacać najemcom w Lęborku do czynszu, ale trzeba spełnić warunek - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto