Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści i piesi ruszyli na wycieczkę. Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lęborku

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
od 16 lat
Żeby ruszyć się z domu wystarczą chęci, ale czasem przydaje się też dobra okazja, na przykład taka jak Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Skorzystało z niej kilkudziesięciu mieszkańców Lęborka, którzy z Placu Pokoju w Lęborku wyruszyli w trasę pieszo i na rowerach.

Bez samochodu wyprawy mogą być i ciekawsze i zdrowsze. Wiedzą to uczestnicy rajdu pieszo-rowerowego, który wyruszył z Placu Pokoju z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież ze szkół, ale wybrać się mógł każdy, kto miał chęć ruszyć się z domu

. - Głównym celem jest popularyzacja aktywnego wypoczynku poprzez rajd pieszy i jazdę na rowerze

- Adam Matuszek, instruktor jazdy rowerem z grupy turystyczno-rowerowej "Lew Lębork".

- Pojedziemy w okolice Łęczyc, zobaczymy w Kisewie Diabelski Kamień i spokojnym tempem, lasem, wrócimy do Lęborka. Trasa liczy ok. 22 km a tempo dopasowane jest do ostatniego uczestnika.

Na Placu Pokoju stawiło się kilkudziesięciu rowerzystów, w tym Witold Krużycki, przewodniczący rady powiatu, który w tym roku rzucił sobie rowerowe wyzwanie.

- W tym roku przejechałem już ponad 1500 km

- mówi Witold Krużycki.

- Jestem historykiem, więc sugerując się datą, zamierzam przejechać w tym roku 2023 km i jestem na dobrej drodze żeby ten cel osiągnąć. Z najbliższych wypraw planuję wyjazd na Hel. To taka moja cykliczna wyprawa. W 2018 roku zrobiłem 100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości i co rok kilometr dokładam. W tym roku będzie to już szósta taka wyprawa

.
Siedem kilometrów do przejścia miała grupa piesza. prowadził ją Tadeusz Krawczyk, przewodnik turystyczny PTTK.

- To w zasadzie tydzień bez samochodu. Fajnie byłoby, żeby okoliczne władze i możliwe instytucje, przyłączyłby się do tego tygodnia, chociażby przez to, żeby wprowadzić bezpłatną lub częściowo płatną komunikację miejską w tym czasie

- mówi Tadeusz Krawczyk, przewodnik PTTK.

- Możliwości ku temu, żeby ludzie zaczęli się poruszać bez samochodu jest mnóstwo. To daje niesamowite efekty związane z tężyzną fizyczną i zdrowiem.

Przed wyruszeniem w trasę krótką prelekcję poświęconą zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym używaniu po zmierzchu elementów odblaskowych wygłosił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku asp. sztab. Arkadiusz Loda.

Wspólna inicjatywa samorządów i LOT "Ziemia Lęborska-Łeba"

Organizatorem cyklicznego wydarzenia była Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Lęborska - Łeba" we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, Starostwem Powiatowym, Urzędem Gminy w Łęczycach, Centrum Sportu i Rekreacji, Komendą Powiatową Policji, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, Grupą Turystyczno-Rowerową LEW Lębork oraz Kołem Przewodników PTTK w Lęborku.
Sekretarz Marian Kurzydło pogratulował z imieniu burmistrza Lęborka prezesowi Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Lęborska-Łeba” Konradowi Chmielowi za inicjatywę, uczestnikom życzył bezpiecznego wędrowania i jeżdżenia, a nauczycielom podziękował za towarzyszenie w tym dniu dzieciom i młodzieży. Uczestnikom wręczył też odblaskowe opaski zwiększające widoczność pieszego lub rowerzysty po zmierzchu i w zmroku.
Finał rajdów wyznaczono w miejscu przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji na terenie tzw. Starego Basenu w Lęborku, gdzie organizatorzy przygotowali posiłek regeneracyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerzyści i piesi ruszyli na wycieczkę. Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lęborku - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto