Projekt „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” zawitał do Łeby

Materiał informacyjny Fundacji PGE

To już kolejna, trzecia edycja projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”. Odwiedziliśmy strefę w Łebie, gdzie skorzystaliśmy ze specjalnie przygotowanych atrakcji i porozmawialiśmy z Radkiem Furmańskim, reprezentantem Polski w windsurfingu. Celem projektu, realizowanego przez Fundację PGE, jest promocja budowy Morskich Farm Wiatrowych oraz edukacja w obszarze prowadzonych przez Grupę Kapitałową PGE działań z zakresu ochrony środowiska i promocji postaw ekologicznych.

Od 21 lipca do 1 sierpnia w Łebie gości projekt „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”. Mieszkańcy i turyści mają okazję skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których dowiedzą się najważniejszych informacji o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Uczestnicząc w grach i zabawach każdy ma szansę dodatkowo zdobyć wakacyjne nagrody. Wszystkie atrakcje dostępne są bezpłatnie w godzinach od 10:30 do 17:00 przy wejściu nr 13 na plaży w Łebie. Kolejną i ostatnią już lokalizacją, którą odwiedzi projekt, będzie Sasino (wejście na plażę nr 51) – w dniach od 4 do 15 sierpnia. Tam strefa działać będzie w godzinach 11:30 – 18:00.

Co właściwie czeka na odwiedzających „Plażę PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”? W strefie interaktywnej edukacji dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) można przenieść się do wnętrza lądowej turbiny wiatrowej lub korzystając z infokiosku z cyklem interaktywnych prelekcji – poznać opowieści o korzyściach płynących z wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Na sprzęcie „Wioślarz” można sprawdzić umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dopłynąć” do najbliższej turbiny wiatrowej, która będzie zlokalizowana ok. 25 kilometrów od brzegu. Strefa wiedzy umożliwi poznanie najważniejszych rzeczy o morskich farmach wiatrowych i przy pomocy lunety zwizualizuje lokalizację morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1, 2 i 3. W strefie warsztatów i zabawy, w ciekawy sposób można usystematyzować wiedzę na ich temat. Natomiast w strefie sportowej, na wielkoformatowym boisku, odbywają się turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej i przeciągania liny. Dodatkowo, w weekendy zaplanowano m.in. zajęcia z zumby, warsztaty edukacyjne, spotkania z gwiazdami sportu oraz konkursy z nagrodami.

od 16 lat

Organizatorzy zapraszają też na spotkania ze sportowcami uprawiającymi sporty wodne, w których kluczową rolę odgrywa wiatr. Za nami weekend w Łebie, podczas którego wydarzeniem specjalnym było spotkanie z Radosławem Furmańskim z PGE Sailing Team Poland, windsurfing iQFOiL, mistrzem Europy U21 z 2016 r., mistrzem świata juniorów z 2014 r. Od 2015 roku Radosław Furmański ściga się już z seniorami. Największe sukcesy to 5 miejsce w mistrzostwach Europy i 7 miejsce w mistrzostwach świata. Podczas spotkania można było dowiedzieć się – kiedy i jak powinniśmy zacząć swoją przygodę ze sportami wodnymi, jeśli chce się wykonywać je zawodowo i jak prawidłowo przygotować się do nich rekreacyjnie czy hobbystycznie.

Warto podkreślić, że morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) w Europie, wykorzystującym energię wiatru na morzu.

Pierwsza Morska Farma Wiatrowa (MFW) powstała w Danii na początku lat 90-tych. Obecnie instalacje (turbiny) na różnych akwenach morskich posiada 11 europejskich krajów. Liderem rynku jest Wielka Brytania, w której moc zainstalowana przekroczyła 8 GW, a w planach jest osiągnięcie 30 GW do roku 2030. Kolejne pozycje zajmują Niemcy, Dania, Belgia, Holandia.

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją Programu Offshore Grupy PGE na Morzu Bałtyckim.

Wybór Łeby na jedną z trzech odsłon projektu bynajmniej nie jest przypadkowy. To na północ od polskiego odcinka lądowego między Ustka a Łebą powstaną trzy farmy wiatrowe: Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3. To największy i najbardziej zaawansowany projekt budowy morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku. Instalacje powstaną w odległości od 25 do 80 kilometrów od linii brzegowej, skąd nie będzie ich słychać ani widać. Łącznie będzie to ok. 240 turbin wiatrowych, których łączna moc wyniesie prawie 3,5 GW. Pierwszy prąd do polskich odbiorców popłynie z nich w 2027 roku. Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Projekt „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru” zawitał do Łeby - Dziennik Bałtycki

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto