MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oto ile może wynosić twoja emerytura. Sprawdź, ile zgromadziłeś w ZUS i w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz w przyszłości!

KK
Oto ile może wynosić twoja emerytura. Sprawdź, ile zgromadziłeś w ZUS i w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz w przyszłości!
Oto ile może wynosić twoja emerytura. Sprawdź, ile zgromadziłeś w ZUS i w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz w przyszłości! Przemyslaw Swiderski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył udostępnianie informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) za 2022 rok. Można ją sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Ile środków zgromadziłeś w ZUS i jaka może być twoja emerytura? Teraz możesz to sprawdzić!

Teraz sprawdzisz stan swoich środków w ZUS. Ile wyniesie twoja emerytura w przyszłości? Sprawdź!

ZUS zakończył generowanie i udostępnianie informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego za 2022 rok. Przedstawia ona stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie ubezpieczonego na dzień 31 grudnia 2022 r. Można ją znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS w panelu ubezpieczonego. Następnie należy wejść w zakładkę „Informacje o stanie konta” i wybrać „Informacja za 2022 r.”.

- Informacje przygotowano dla 23,6 miliona osób, które odłożyły na swoim koncie emerytalnym choćby jedną składkę - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. - Po nowelizacji przepisów można ją znaleźć wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Osoby, które jeszcze nie posiadają swojego konta na PUE, mogą je założyć w każdej chwili.

Informację Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu 2023 roku rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

- Ubezpieczeni, którzy w 2022 roku ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS - mówi Krzysztof Cieszyński z ZUS. - Jest ona dostępna w zakładce „Hipotetyczna emerytura”. W obu wariantach Zakład prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga natomiast zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów.

Dzięki IoSKU można też sprawdzić, czy odprowadzone są składki emerytalne od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien.

Chcesz wiedzieć, ile odłożyłeś w ZUS i ile wyniesie twoja emerytura? Sprawdź to tutaj!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto