Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego. Od tego zależy twoja przyszła emerytura

MC
Nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego. Od tego zależy twoja przyszła emerytura
Nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego. Od tego zależy twoja przyszła emerytura pixabay
Główny Urząd Statystyczny opublikował, na podstawie danych za 2023 r., nowe tablice średniego dalszego trwania życia. To bardzo istotny element obliczania przyszłej emerytury. Sprowadza się to do podzielenia kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i zwaloryzowanego kapitału początkowego przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia. Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym kwota przyszłej emerytury będzie wyższa.

Nowe tablice emerytur - dane za 2023

W ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów. To mniej o 39 tys. niż w 2022 r. i tyle samo co w ostatnim roku przed pandemią.
Od 1 kwietnia do obliczania wysokość nowoprzyznawanych emerytur Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie korzystał, z przygotowanych na podstawie tych danych, nowych tablic GUS.

Wynika z nich, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona podstawie wcześniejszych tablic. Na przykład, 60-latka, która zgromadziła środki w wysokości 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2649,51 zł, czyli mniejszej o ok. 103 zł z uwagi na to, że kapitał zostanie podzielony przez 264,2 zamiast 254,3 miesiąca.
Natomiast 65-latek z takim samym kapitałem otrzyma świadczenie w wysokości 3197,81 zł, a więc mniejsze o ok. 136 zł. Tu bowiem środki będą podzielone przez 218,9 miesiąca zamiast 210 miesięcy. Kolejne tablice, w oparciu o dane za 2024 r., GUS przedstawi w marcu 2025 r.

ZUS, gdy przyznaje emeryturę, zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy ukończył on wiek emerytalny i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą.

Kogo dotyczą nowe tablice GUS

Nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma więc potrzeby zwracać się o przeliczenie świadczenia tylko z powodu ogłoszenia nowych tablic GUS. Przeliczenie jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia można je doliczyć do świadczenia. Najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

Zgodnie z nowymi tablicami GUS, wzrost dalszego trwania życia nastąpił we wszystkich grupach wiekowych. Osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesięcy niż wskazywały statystki w roku ubiegłym.

CZYTAJ TAKŻE: Dostaniesz 5500 zł jeżeli jesteś z tego rocznika! Pieniądze już trafiają na konto

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego. Od tego zależy twoja przyszła emerytura - Dziennik Bałtycki

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto