MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Okręty opuściły Port Wojenny w Gdyni. Ogłoszono alarm, a to znak, że rozpoczęły się ćwiczenia Ostrobok-24. DGRSZ: "Ruszamy na łowy"

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Okręty opuściły Port Wojenny w Gdyni. Podniesiono alarm, to znak, że rozpoczęły się ćwiczenia Ostrobok-24. DGRSZ: "Ruszamy na łowy"
Okręty opuściły Port Wojenny w Gdyni. Podniesiono alarm, to znak, że rozpoczęły się ćwiczenia Ostrobok-24. DGRSZ: "Ruszamy na łowy" kpt. mar. Damian Przybysz / 3FO
W dniu 29 lutego 2024 roku rozpoczęły się ćwiczenia pk. Ostrobok-24. "Ruszamy na łowy" takim komunikatem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o rozpoczęciu manewrów w rejonie Morza Bałtyckiego. Ćwiczenia prowadzone są przez jednostki 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Gdyni i są częścią szkolenia Dragon 24, w ramach którego ćwiczy 20 tysięcy żołnierzy państw NATO.

W ćwiczeniu wezmą udział siły okrętowe Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych w składzie: fregaty rakietowe - ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko, okręty rakietowe - ORP Orkan i ORP Piorun, siły Dywizjonu Okrętów Wsparcia w składzie: okręt ratowniczy ORP Lech, zbiornikowiec ORP Bałtyk oraz holowniki, jak również okręt hydrograficzny ORP Arctowski z Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW.

Współdziałać z polskimi siłami okrętowymi będzie także sojusznicza włoska fregata ITS Luigi Rizzo.

Po podniesieniu akcji alarmowego opuszczenia portu na Oksywiu, wyjście okrętów Marynarki Wojennej RP wspierały holowniki Gniewko (H-1) i Mieszko (H-2).

- Okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia w trybie alarmowym opuściły port i wyszły na morze, a to znak, że rozpoczęło się największe tegoroczne ćwiczenie sił 3. Flotylli Okrętów - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak informuje DGRSZ, wsparcie siłom okrętowym z lądu zapewni m. in. Morska Jednostka Rakietowa, Komenda Portu Wojennego Gdynia, 43 Batalion Saperów, 9 Dywizjon Przeciwlotniczy oraz żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W działania na morzu zaangażowane będą również jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Załogi okrętów prowadzą m. in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, obronę przed atakami z powietrza oraz osłonę strategicznego transportu morskiego, jak również przećwiczą procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne. Jednym z zadań będzie także, przy współdziałaniu z Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej i Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa, prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratowniczych na morzu.

Działania okrętów w morzu będą wspierały między innymi samoloty F-16 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz statki powietrzne z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej tj. samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza oraz śmigłowce - pokładowy SH-2G oraz ratownicze W-3WARM i Mi-14PŁ/R.

Jak dodaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, podczas ćwiczenia Ostrobok-24 marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończą się 8 marca.

Czytaj w serwisie dziennikbaltycki.pl:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto