Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Lęborku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem

Marcin Kapela
Marcin Kapela
w niedzielę 11 lutego Muzeum w Lęborku zaprasza wszystkich chętnych na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 12-14.
w niedzielę 11 lutego Muzeum w Lęborku zaprasza wszystkich chętnych na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 12-14. Muzeum w Lęborku
Ferie zimowe powoli, ale nieubłaganie dobiegają końca. W ich ostatni dzień, w niedzielę 11 lutego Muzeum w Lęborku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

Na zakończenie ferii do Muzeum

Ferie zimowe dobiegają końca. W ich ostatni dzień, w niedzielę 11 lutego Muzeum w Lęborku zaprasza wszystkich chętnych na nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 12-14.

Na I piętrze można obejrzeć materiały związane z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Wiek XVII i XVIII reprezentują zabytki meblarstwa tego okresu i zbiór naczyń cynowych. Część ikonograficzną wzbogacają XVIII i XIX wieczne mapy i fotografie miasta z lat 30. XX wieku.

Za datę powstania Lęborka przyjmuje się rok 1341, w którym Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Dietrich von Altenburg na ręce zasadźcy Rutschera von Emmericha złożył akt lokacyjny miasta Lewinburg. Ekspozycja przedstawia makietę XVII-wiecznego Lęborka, wzbogaconą o artefakty pozyskane w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta.

W holu piętra historycznego znajduje się wystawa poświęcona militariom, gdzie zobaczyć można XV-wieczny piszczel, kule armatnie, kirysy czy XIX-wieczne sztucery myśliwskie.

Na II piętrze Muzeum w Lęborku mieści się ekspozycja materiałów archeologicznych, zatytułowana „Odkrywanie przeszłości”. Ukazuje ona materialne pozostałości działalności człowieka w czasach, z których nie znamy źródeł pisanych. Materiały eksponowane są w kolejności chronologicznej, od epoki kamienia, przez epokę brązu, po epokę żelaza. Najstarsze zabytki z okresu mezolitu to przede wszystkim kamienne narzędzia używane przez pierwsze koczownicze społeczności zamieszkujące te tereny.

Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno – bawialnego.

Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym, poczynając od tych związanych z uprawą ziemi, jak cep, sieczkarnia, sierpy, wialnia, poprzez te, które były używane przez rybaków- grzebień na węgorze, kosze na ryby, łyżwy rybackie aż po przedmioty, które znaleźć można było w kaszubskiej kuchni (centryfuga, maselnice, foremki do masła, koryta do wyrobu ciasta chlebowego).

Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno – bawialnego. Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym.

Na III piętrze Muzeum znajduje się kolekcja rzeźb i obrazów Alfreda Lubockiego - lokalnego artysty ludowego. Malarz i rzeźbiarz urodził się w 1914 roku w Lęborku.

Obejrzeć można także gabinet urodzonego w 1860 r. w Lęborku Paula Nipkova. Opracowana przez niego tzw. tarcza Nipkowa była pierwszym urządzeniem, które umożliwiało analizę i syntezę obrazu. Wynalazek trafił do urzędu patentowego w styczniu 1884 roku. Do 1938 roku Nipkow był jedynym posiadaczem potwierdzonego wynalazku telewizyjnego. Od roku 1924 pomyślne doświadczenia z użyciem Tarczy Nipkowa prowadził Szkot John Baird i to on doprowadził do powstania prototypu odbiornika telewizyjnego.

Muzeum zaprasza także do Gabinetu Numizmatycznego. Zbiory Muzeum w Lęborku obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z numizmatyką. Pasjonaci odnajdą tu zarówno te najstarsze monety, które pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego, jak i te, które całkiem do niedawna były w powszechnym użytku. Niewątpliwie do najciekawszych zabytków numizmatycznych należy tzw. „Skarb Lęborka”, na który składa się duża liczba tzw. „złych szelągów”. Jego wartość historyczna jest nieoceniona.

Będzie też okazja do obejrzenia filmu 3D o systemie obronnym średniowiecznego Lęborka.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum w Lęborku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto