Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas obozowiska? Oto najważniejsze zasady!

Michał Karcz
Michał Karcz
Zasady bezpieczeństwa podczas obozowiska
Zasady bezpieczeństwa podczas obozowiska Adam Jastrzebowski
Bezpieczeństwo podczas wakacji to kwestia nadrzędna. Latem dochodzi do wielu wypadków, których można by uniknąć, gdyby zasady bezpieczeństwa były przestrzegane. Dotyczy to wypoczynku na plaży, ale też w lesie. Organizując obozowisko, pamiętajmy, aby pamiętać o podstawowych założeniach bezpieczeństwa.

Przebywając w lesie, pamiętajmy, że jest to środowisko naturalne przede wszystkim zwierząt. Każde obozowisko powinno być zorganizowane według podstawowych zasad, które zapewnią bezpieczeństwo jego uczestników. Odpowiednie przygotowanie może nas uchronić przed nieprzyjemnościami.

Bezpieczeństwo na obozowisku

Aby zorganizować obozowisko, należy otrzymać zgodę nadleśnictwa. Ten organ decyduje o możliwości przebywania w lesie zorganizowanej grupy. Takie uprawnienia są wydawane w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia. Mogą być wydawane też w innych terminach, w zależności od nadleśnictwa.

Każde obozowisko powinno mieć swoje wewnętrzne zasady, jak ustalenie hierarchii. Osoby starsze w organizowaniu biwaków są autorytetem dla młodszych uczestników, ze względu na swoje doświadczenie. W przypadku obozowisk harcerskich, to wyższy stopniem jest odpowiedzialny za grupę.

Jak zorganizować obozowisko

Większość kwestii bezpieczeństwa w czasie obozowiska jest dość oczywista. Ważne jest, aby nie rozpalać ognisk bez uprzedniego przygotowania paleniska. Rozpalenie ognia w niedozwolonym miejscu może skończyć się wysokim mandatem. W innym wypadku niedopilnowanie ognia będzie stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, aby systematycznie monitorować warunki pogodowe. W czasie upałów ważne jest, aby dbać o nawodnienie i nakrycie głowy. Niezbędne będą również kremy z filtrem. Ten produkt jest przydatny nie tylko na plaży.

W czasie burzy koniecznie unikajmy wysokich punktów, gdyż takie miejsce jest potencjalnie narażone na wyładowania atmosferyczne. Poszukajmy niskich miejsc z niską roślinnością. Należy też "zwinąć się w kulkę" do momentu aż burza przejdzie.

Bezpieczeństwo na obozowisku w czasie burzy

Nad wodą pamiętajmy, aby nie kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wchodźmy do jeziora lub rzeki, gdy nasze ciało jest rozgrzane. Wówczas będziemy narażeni na wstrząs termiczny. Korzystając z wodnych maszyn, należy mieć ubrany kapok/kamizelkę ratunkową. W miarę możliwości wybierajmy strzeżone kąpieliska.

Każde obozowisko powinno być wyposażone w apteczkę, w której znajdziemy przedmioty pierwszej pomocy jak: bandaż zwykły, bandaż elastyczny, gaza opatrunkowa, kompresy jałowe, zestaw plastrów na rany), jednorazowe rękawiczki, nożyczki ratownicze oraz preparat do odkażania rąk.

Ważne jest też, by w razie niebezpieczeństwa reagować szybko. Przed organizacją obozowiska pamiętajmy o tym, by zapoznać się, w jakiej odległości znajdują się służby ratownicze jak szpital/pogotowie czy jednostki OSP. Warto również mieć na telefonie komórkowym aplikacje z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto