Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala z okazji 25-lecia powiatu lęborskiego. -Zyskaliśmy możliwość podejmowania decyzji blisko mieszkańców -mówi przewodniczący Rady Powiatu

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Powiat lęborski skończył 25 lat. Podczas uroczystości z okazji ćwierćwiecza samorządu sala obrad lęborskiego starostwa zmieniła się w scenę z której popłynęły podziękowania dla starostów, radnych, pracowników i kierowników jednostek, którzy od czasów reformy administracyjnej pracowali na rzecz powiatu lęborskiego.

Wyjątkowa oprawa towarzyszyła obchodom 25-lecia powołania do życia powiatu lęborskiego. W specjalnie przygotowanej do uroczystości sali obrad lęborskiego starostwa, zasiedli byli i aktualni samorządowcy powiatu lęborskiego, gmin ościennych oraz pracownicy lęborskiego starostwa. Gala rozpoczęła się od krótkiego rysu historycznego powiatu lęborskiego sprzed reformy administracyjnej, który przedstawiła prowadząca galę Iwona Witke. O tym, co działo się już po reformie samorządowej w 1999 roku, wprowadzającej nowy podział jednostek samorządu terytorialnego, opowiadał już Mirosław Tandek, przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego.

- Początki reformy samorządowej były czasem przełomu dla naszego regionu

- mówił Mirosław Tandek.

- Zyskaliśmy większą autonomię, ale przede wszystkim możliwość podejmowania decyzji blisko mieszkańców. Utworzenie jednostki samorządowej szczebla powiatowego, obok gmin i województw, oznaczało uznanie zdecentralizowanej struktury odradzającego się demokratycznego państwa.

Setki sesji, tysiące uchwał i milionowe inwestycje

W liczbach bezwzględnych, 25 lat powiatu to 277 sesji Rady Powiatu Lęborskiego i 2019 uchwał. To przełożyło sie także na zrealizowane inwestycje, które w skrócie omówiła Alicja Zajączkowska, starosta lęborski. Zaprezentowano je także na filmie.

 - Wśród najistotniejszych przedsięwzięć znalazły się przede wszystkim przebudowy dróg powiatowych. Powiat wsparł finansowo wdrożenia systemowe w SPS ZOZ, wybudował, zgodnie z wymogami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dwa domy dla dzieci, zrealizował w ostatnich latach ogromny projekt przy udziale środków własnych, pochodzących ze środków krajowych oraz środków dystrybułowanych przez Marszałka Województwa - Centrum Usług Społecznych w Powiecie Lęborskim, nadający zupełnie nowy wymiar zdeinstytucjonaliozwanej wieloaspektowej pomocy społecznej

 - wyliczała starosta Alicja Zajączkowska.
Ważną inwestycją, bo inwestycją w zdrowie mieszkańców było utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego, obejmującego zasięgiem terytorialnym obszar aż po Wejherowo, podobnie jak trwająca obecnie przebudowa trzech szpitalnych oddziałów wraz z utworzeniem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.za ponad 18 mln zł. W Nowej Wsi Lęborskiej w 2020 roku powstał Dom dla Dzieci "Zakątek" Powiat lęborski otwiera się także na energeię odnawialną. Wkrótce ruszy budowa Branżowego Centrum Umiejętności. Natomiast wśród inwstycji drogowych wymieniono m.in. przebudowę drogi do Dziechna, z Garczegorza do Łebienia.
Pamiątkowe statuetki 25-lecia otrzymali obecni na gali radni wszystkich kadencji oraz starostowie: od pierwszego z nich, Witolda Piórkowskiego, przez  Wiktora TyburskiegoRyszarda WentęEdmunda Głombiewskiego i Teresę Ossowską-Szarą, po obecną starostę Alicję Zajączkowską. Starosta wyróżniła również upominkami 12 pracowników zatrudnionych w starostwie od początków jego istnienia. Podziękowania otrzymały również przedsawiciele gmin, z którymi Powiat Lęborski współpracował np. w formie realizowanych w partnerstwie przedsięwzięć. Natomiast senator Kazimierz Kleina przekazał na ręce Alicji Zajączkowskiej Medal Senatu RP. Przy okazji wspomniał o tym, że powiat znajduje sie w przełomowej chwili. -

Jeszcze nigdy nie było tu ta wielkich i wartościowych inwestycji, jakie będa miały miejsce niedługo na polskim morzu a Łeba będzie centrum serwisowym Morskich Farm Wiatrowych

- mówi Kazimierz Kleina, senator RP.

- Jesteśmy o krok od ważnych inwestycji infrastrukturalnych dotyczących życia naszych mieszkańców, czyli budowę linii kolejowych, która za chwile zacznie się od Sierakowic do Lęborka i do Łeby. dziś już są wszystkie przesłanki, by te inwestycje ruszyły, a linia do Łeby będzie zelektryfikowana. to inwestycje związane z energetyką jądrową. To wszystko zmieni nasz powiat.

Podziękowania i życzenia od gości z ościennych powiatów

Wśród gości składających jubileuszowe gratulacje znaleźli się samorządowcy z Łęczyc i wójt Linii, wójtowie gmin i burmistrzowie miast powiatu lęborskiego, reprezentanci służb mundurowych, leśnych, przedsiębiorcy i rzemieślnicy, a także dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych. Kwiaty, upominki, wiele ciepłych słów i życzenia realizacji już rozpoczętych i przyszłych zamierzeń.
Galę ćwierćwiecza zakończył koncert zespołu „Baltic Quartet”, grupy muzyków smyczkowych związanych z Filharmonią Bałtycką, z przebojami klasyki i muzyki filmowej.
Organizacyjnego wsparcia przygotowaniu jubileuszu powiatowego samorządu udzieliły: dyrekcja i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Zespół Trębaczy pod kierownictwem Mirosława Pawlaka z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gala z okazji 25-lecia powiatu lęborskiego. -Zyskaliśmy możliwość podejmowania decyzji blisko mieszkańców -mówi przewodniczący Rady Powiatu - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto