MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

e-PIT nie dla wszystkich? Uwaga na pułapki w rozliczaniu się z fiskusem. Na co uważać przy składaniu PIT za 2021?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
e-PIT nie zaczytuje z PIT-11 danych o dochodach osiąganych z pracy za granicą
e-PIT nie zaczytuje z PIT-11 danych o dochodach osiąganych z pracy za granicą 123rf
E-PIT jest ułatwieniem dla osób, które nie mają skomplikowanej sytuacji, np. są zatrudnieni przez jednego pracodawcę. To duże uproszczenie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na wykonywanie skomplikowanych obliczeń. Jaka się okazuje, czasami jednak warto zweryfikować to, co system sam obliczył oraz dokumenty, na podstawie których powstała deklaracja. System e-Pit posiada luki, a płatnicy - wystawiając PIT-11 - również popełniają błędy. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę, nim klikniesz „zatwierdź” i wyślesz rozliczenie do fiskusa.

e-PIT a praca za granicą. System nie wczytuje danych z PIT-11

Pierwsze problemy mogą się pojawić, gdy osiągamy dochody z wielu różnych i niezależnych od siebie źródeł. Pracodawcy nie zawsze wywiązują się z obowiązku i dosyłają wszystkie niezbędne informacje, a mając kilku pracodawców - łatwiej jest coś przeoczyć. Problematyczne może się okazać również bycie oddelegowanym do pracy za granicą przez pracodawcę.

– Mamy bardzo wiele zgłoszeń, że e-PIT nie zaczytuje z PIT-11 danych dotyczących dochodów osiąganych z pracy za granicą. Jeśli pracodawca nie uprzedzi pracownika o tym fakcie, a ten skorzysta z e-PIT, to w przypadku kontroli skarbowej może zostać to uznane za niewykazanie dochodu – powiedział Jakub Lewandowski, doradca podatkowy z EY.

e-PIT a ulgi podatkowe. Uwaga na pułapki

Jak się okazuje, Urząd Skarbowy automatycznie nalicza jedynie ulgę na dzieci. Konieczne jest jednak przyjrzenie się, czy system poprawnie ja rozliczył.

- W każdym przypadku warto też zweryfikować, czy fiskus poprawnie rozliczył ulgę na dzieci. Jest to jednak szczególnie istotne w przypadku, gdy dziecko urodziło się w 2021 r. - mówi Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton.

Jak się okazuje, ulga na dziecko powiązana jest z nr PESEL dziecka oraz numerami PESEL rodziców. Ulga jest podzielona pomiędzy matkę i ojca. Wynika to z faktu, że administracja skarbowa nie wie, komu ulga przysługuje.

Z tego powodu najlepszą wskazówką, może się okazać po prostu dokładne przejrzenie źródłowych dokumentów oraz ręczne naniesienie zmian w e-PIT.

Pracodawcy także popełniają błędy

- W pierwszej kolejności, po zalogowaniu się od systemu, warto zweryfikować dokumenty źródłowe, na podstawie których sporządzono to zeznanie - powiedział Piotr Juszczyk doradca podatkowy i partner w InFakt cytowany przez money.pl

Do 31 stycznia płatnicy podatku mieli obowiązek przekazać PIT-11 i PIT-8 do urzędów skarbowych. Nie oznacza to jednak, ze każdy z nich wywiązał się z tego obowiązku lub potem nie korygował pierwotnie nadesłanej wersji. Mogło się to wydarzyć już po tym, gdy zatwierdziliśmy i wysłaliśmy przygotowany przez system e-PIT.

- W 2021 roku wraz z końcem lutego zmieniłam pracodawcę. Gdy otrzymałam PIT-11 nie zgadzała się końcowa suma, która miałam zarobić. Po kilku godzinach analiz okazało się, że pracodawca w PIT-11 zawarł dane, że praco walam u niego do końca marca, gdy tymczasem było to o miesiąc krócej – mówi Anna, która pracuje w spółdzielni mieszkaniowej.

To jednak nie koniec niespodzianek.

Dane zawarte w systemie e-PIT nie obejmują dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej

Krajowa Administracja Skarbowa do 15 lutego, co roku udostępnia w systemie e-PIT:

  • PIT-37
  • PIT-38
  • PIT-28
  • PIT-36

W przypadku tych dwóch ostatnich - dane zawarte w systemie e-PIT nie obejmują dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać, nim pochopnie zatwierdzimy rozliczenie przygotowane w systemie. Czasami warto zaczekać, dwa razy przeanalizować dokumentację i dopiero wtedy kliknąć „zatwierdzam”.

Jak się okazuje z ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2021 rok już 2 mln zostało zatwierdzonych i złożonych online. Zostały wcześniej przygotowane przez administrację skarbową w ramach usługi Twój e-PIT. Są to przede wszystkim druki PIT-37. Korzystają z nich zatrudnieni na etacie lub umowach cywilnoprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: e-PIT nie dla wszystkich? Uwaga na pułapki w rozliczaniu się z fiskusem. Na co uważać przy składaniu PIT za 2021? - Strefa Biznesu

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto