MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozliczyć PIT w 2023 roku? Z jakich zwolnień, ulg i odliczeń może skorzystać emeryt, rencista i młody człowiek do 26 roku życia?

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W 2022 r. podniesiona została kwota wolna od podatku do 30 tys. zł – jest taka sama dla wszystkich podatników, którzy podatek PIT obliczają według skali podatkowej.

Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. złotych rocznie. To odważny ruch na rzecz tych, którzy mniej zarabiają. Dzięki temu w portfelach Polaków zostanie ponad 30 mld złotych - wyliczają w Ministerstwie Finansów.
W 2022 r. podniesiona została kwota wolna od podatku do 30 tys. zł – jest taka sama dla wszystkich podatników, którzy podatek PIT obliczają według skali podatkowej. Niezależnie, kto ile zarobił, zapłaci podatek tylko od nadwyżki ponad 30 tys. złotych rocznie. To odważny ruch na rzecz tych, którzy mniej zarabiają. Dzięki temu w portfelach Polaków zostanie ponad 30 mld złotych - wyliczają w Ministerstwie Finansów. Fot. Karolina Misztal
Jak prawidłowo rozliczyć PIT za 2022 rok? Zeznania podatkowe możemy składać tylko 2 maja 2023 roku. Jak PIT mają wypełnić emeryci, renciści oraz młodzi ludzie do 26. roku życia? Czy będzie można rozliczyć PIT przez internet?

Kiedy rozliczyć PIT za 2022 rok?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. To jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi uregulować osoba fizyczna, która osiąga przychody podlegające opodatkowaniu.

Zeznania podatkowe w 2023 roku zaczynamy składać od środy 15 lutego. Podatnicy będą mogli składać dokumenty do wtorku 2 maja 2023.

Roczną deklarację podatkową PIT składamy do:

 • mamy czas do 2 maja 2023 roku włącznie
 • wyjątek dotyczy podatnika, który nie jest polskim rezydentem podatkowym, i który opuszcza Polskę przed upływem
  terminu przewidzianego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego – art. 45 ust. 7 ustawy PIT

Deklaracja PIT to podstawa do zapłaty podatku lub zwrotu nadpłaty, która wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek.

tekst alternatywny

PIT od emeryta i rencisty - jakie formularze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i inne organy rentowe wysyłają różne formularze. Wśród nich:

 • PIT-40A/PIT-11A – otrzymują emeryci, renciści lub osoby, które otrzymują zasiłki z ubezpieczenia społecznego (np. chorobowego, macierzyńskiego);
 • PIT-11 – dla osób otrzymujących świadczenia po osobie zmarłej.

PIT-40A trafi najpierw do urzędu skarbowego (do końca stycznia), a potem do emeryta/rencisty (do końca lutego). Jeśli otrzymamy tylko ten formularz, to sprawy podatkowe za 2022 mamy rozliczone. Nawet w sytuacji, gdy widnieć będzie na nim jakakolwiek kwota do zapłaty.

- W takich przypadkach organ rentowy pobierze tę kwotę ze świadczenia za marzec lub kwiecień - tłumaczą w Ministerstwie Finansów.

Kiedy wypełnić zeznanie podatkowe PIT-37?

PIT-37 wypełniamy samodzielnie - i tak rozliczamy się z urzędem skarbowym - po otrzymaniu PIT-40A w trzech sytuacjach. Gdy chcemy:

 • rozliczyć się z małżonkiem;
 • rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
 • skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE),

Tu musimy wykazać ulgi lub odliczenia podatkowe, a także wpisać konkretny numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), do której trafić ma 1,5% naszego podatku.

ZOBACZ TEŻ: Loteria "PIT w Gdańsku się opłaca!". Pani Kasia wygrała samochód! Kim jest zwyciężczyni? Była nauczycielką, jest pisarką | ZDJĘCIA

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP i nie wypełniać PIT-37?

Emeryci i renciści mogą przekazać część swojego podatku (czyli 1,5%) na wybraną Organizację Pożytku Publicznego bez składania zeznania podatkowego, w terminie do 30 kwietnia.

Tu wystarczy złożyć oświadczenie PIT-OP, czyli oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie
części podatku OPP. W części C wpisujemy numer KRS ulubionej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). To na jej konto skarbówka przeleje część naszych podatkowych pieniędzy.

Jak rozliczyć PIT w 2023 roku? Oświadczenie PIT-OP
podatki.gov.pl

Jeśli rok szybciej wskazaliśmy już konkretną organizację i nadal chcemy jej dawać swoje 1,5% podatku, to teraz nie trzeba nawet wypełniać PIT-OP.

Dorabiasz do renty i emerytury? Jak rozliczyć PIT-37 za 2022 rok?

Jeśli świadczenia emerytalne lub rentowe zasilamy sobie dodatkowym zarobkiem (np. umowy o pracę, zlecenia), trzeba będzie rozliczyć się formularzem PIT-37.

Co zrobić, gdy dostaniemy PIT-37?

 • nie trzeba robić nic – skarbówka sama zaakceptuje przygotowane indywidualne zeznanie PIT-37,
 • samodzielnie wprowadzić zmiany w formularzu,
 • złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT (druk PIT-37) - gdy rozliczamy się z małżonkiem, sami wychowujemy dziecko, korzystamy z ulg i odliczeń lub chcemy podarować 1,5% swojego podatku.

PIT dla młodego człowiek do 26 lat. Zwolnienia, ulgi i odliczenia - jakie i ile?

Zanim skorzystamy z preferencji podatkowych, warto sprawdzić, czy spełniamy określone przepisami warunki i mamy niezbędne dokumenty. Informacjeo ulgach i zwolnieniach ministerstwo określiło precyzyjnie (KLIKNIJ)

W ramach ulg podatkowych można skorzystać z dwóch rodzajów odliczeń:

 • odliczenie od dochodu (pomniejszające dochód);
 • odliczenie od podatku (zmniejszające wysokość już obliczonego podatku).

PIT do 26 lat. Kto nie musi się rozliczać?

Ci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie zapłacą podatku dochodowego. Dotyczy to kwoty przychodów do wartości 85 528 zł (w roku podatkowym).

- Nie ma znaczenia, od ilu płatników uzyskujesz przychody – pamiętaj, że limit jest wspólny dla wszystkich źródeł przychodu- informują w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć PIT w 2023 roku? Preferencje w podatku dla podatników do 26 roku życia
podatki.gov.pl

ZOBACZ TEŻ: Znasz opłatę deszczową? Sprawdź, czy musisz ją płacić. Jakie działki obejmuje podatek od deszczu?

Przychody zwolnione od podatku dotyczą przychodów uzyskiwanych z

 • z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej);
 • z umów zlecenia zawartych z firmą;
 • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich (regulowanych ustawą o praktykach absolwenckich);
 • z tytułu staży uczniowskich (regulowanych ustawą Prawo oświatowe);
 • z zasiłku macierzyńskiego (regulowanego ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz w razie choroby i macierzyństwa).

Czy w 2023 roku można rozliczyć PIT przez internet?

Oczywiście można. Trzeba wejść na stronę e-Deklaracje PIT, gdzie znajdziemy swój formularz PIT. Wystarczy znaleźć ten, który nas obowiązuje, potem wypełnić go i przesłać online.

Wszystko zrobimy bez konieczności wychodzenia z domu.

Na rządowej stronie znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Wśród nich m.in. kalkulatory podatkowe, dzięki którym obliczymy np. wysokość odsetek od zaległości podatkowych czy opłaty prolongacyjne od podatku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto