MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorscy klienci ZUS wybierają przelew na rachunek w banku

KK
Pomorscy klienci ZUS wybierają przelew na rachunek w banku
Pomorscy klienci ZUS wybierają przelew na rachunek w banku Przemyslaw Swiderski
Przelew świadczenia na rachunek w banku otrzymuje obecnie ponad 80 proc. emerytów i rencistów z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i ponad 75 proc. z oddziału w Słupsku. Jeszcze w 2005 r. było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 r. – połowa. Seniorzy doceniają wygodę, szybkość, a przede wszystkim bezpieczeństwo, jakie gwarantuje konto bankowe.

Klienci ZUS coraz bardziej kierują się w stronę ubankowienia. Ilu Polaków otrzymuje świadczenia na konto?

- Nad obawą przed nowymi technologiami przeważają korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy to rozwiązanie bezpieczne. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych np. jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przelew na konto gwarantuje terminowe i bezpiecznie otrzymanie pieniędzy. Jeśli któryś z klientów ZUS skarży się, że nie dostał emerytury na czas, to często jest to efekt tego, że przekaz czeka nieodebrany na poczcie. Zdarza się, że senior wyjeżdża i świadczenia nie ma kto odebrać. Wówczas pieniądze mogą trafić z powrotem do ZUS. Przelew bankowy wyklucza takie sytuacje - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Jak informuje ZUS, seniorzy mogą korzystać z bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego. Tę usługę proponuje już wiele banków. Zwiększone ubankowienie pozwala również na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli wszystkich obywateli.

- Jeśli świadczeniobiorca chce, aby ZUS wpłacał świadczenie na konto bankowe, powinien zgłosić wniosek o zmianę danych osoby, która mieszka w Polsce (druk EZP). Można to zrobić na dwa sposoby – wypełnić w formie papierowej i złożyć bezpośrednio w placówce bądź wysłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W razie problemu, pracownicy ZUS w placówkach służą pomocą w wypełnieniu dokumentu - dodaje Krzysztof Cieszyński.

Osoby, które ubiegają się o różnego rodzaju zasiłki z ZUS, powinny pamiętać, żeby we wnioskach, które składają samodzielnie lub za pośrednictwem swojego płatnika składek wskazywać numer rachunku bankowego. W przeciwnym wypadku pieniądze przyniesie listonosz albo ubezpieczony będzie je musiał odebrać na poczcie.

- Jeśli mamy wśród swoich bliskich seniorów, zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Pokażmy korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej oraz wyjaśnijmy jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii - przekonuje rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorscy klienci ZUS wybierają przelew na rachunek w banku - Dziennik Bałtycki

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto