MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycająca zorza polarna znów widoczna na Pomorzu! Niebo wyglądało jak z pocztówki

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
W sobotę 25.11.2023 r. można było zaobserwować wyjątkową zorzę polarną na Pomorzu. Zachwycające zdjęcia zorzy w pow. kościerskim wykonała Anna Nidecka.
W sobotę 25.11.2023 r. można było zaobserwować wyjątkową zorzę polarną na Pomorzu. Zachwycające zdjęcia zorzy w pow. kościerskim wykonała Anna Nidecka. Anna Nidecka
Na Pomorzu po raz kolejny można było zaobserwować zachwycającą zorzę polarną. Niebo rozbłysło całą paletą barw. Wnikliwym obserwatorom przyrody udało się wykonać zdjęcia tego malowniczego zjawiska atmosferycznego.

Zorza polarna na Pomorzu

W sobotę 25.11.2023 r. po raz kolejny w tym miesiącu można było zobaczyć kolorowe niebo na Pomorzu, a dokładniej w powiecie kościerskim. Wystąpiła tu zachwycająca zorza polarna. To zjawisko przy zaśnieżonym krajobrazie sprawiło, że można było poczuć się jak w krajach skandynawskich. Kto wybrał się na zimowy, wieczorny spacer z pewnością nie żałował.

Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego jak zwykle uchwyciła na zdjęciach wyjątkowy widok. Ta wnikliwa obserwatorka przyrody w tym także różnego rodzaju zjawisk atmosferycznych zrobiła zdjęcia zimowej zorzy polarnej w powiecie kościerskim.

Zorza to zjawisko rzadko spotykane, jednak gdy już uda nam się je zaobserwować, to wiemy, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym. Zazwyczaj kojarzymy zorzę polarną z krajami z okolic koła podbiegunowego, ponieważ to tam najczęściej jest widoczna. Z Polski też szczególnie północnej części możemy zaobserwować te niesamowite barwy na niebie.

Skąd się bierze zorza

Powstaniu zorzy sprzyjało wszystko - aktywność Słońca i odpowiednie warunki pogodowe zapowiadały, że możemy tej nocy być świadkami widowiskowej zorzy polarnej.

Jak powstaje zorza? Nasza gwiazda emituje naładowane cząsteczki protony i elektrony tzw. wiatr słoneczny. Pole magnetyczne Ziemi odchyla go sprawiając, że porusza się wzdłuż jego linii. W rejonie obu biegunów atomy słonecznych cząsteczek są wzbudzone i emitują świecenie zorzowe w górnych, rozrzedzonych warstwach atmosfery.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja. Ale, gdy Słońce jest bardziej aktywne, czyli emituje w czasie burz magnetycznej więcej cząstek, można ją dostrzec także w naszych szerokościach geograficznych. I tak jest teraz, gdy w północnej Polsce panują idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej.

Zorza polarna rzadko bywa dobrze widoczna w Polsce. Jeśli już takie spektakularne zjawisko się pojawi, jest widoczne na niebie w północnej części kraju, na wybrzeżu Bałtyku. Anna Nidecka, mieszkanka powiatu kościerskiego sfotografowała przepiękną zorzę w okolicach Kościerzyny. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak niebo mieni się niezwykłymi kolorami.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zachwycająca zorza polarna znów widoczna na Pomorzu! Niebo wyglądało jak z pocztówki - Kościerzyna Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto