Ukrainiec Mevsha wygrał w rekordowym czasie 21. Bieg Św. Jakuba w Lęborku Cz. 3

Marcin Kapela
Nagrodzeni zostali także najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Lęborka. Wśród mężczyzn byli to Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork), Jakub Pieniążek (LKB im. Braci Petk Lębork) i Leszek Rusin (LKB im. Braci Petk).

Wśród kobiet najszybszą lęborczanką była Kamila Pobłocka - Dobrowolska, dalej Katarzyna Pobłocka - Głogowska i Anna Strzelecka.
Nagrodzeni zostali także najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Lęborka. Wśród mężczyzn byli to Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork), Jakub Pieniążek (LKB im. Braci Petk Lębork) i Leszek Rusin (LKB im. Braci Petk). Wśród kobiet najszybszą lęborczanką była Kamila Pobłocka - Dobrowolska, dalej Katarzyna Pobłocka - Głogowska i Anna Strzelecka. Marcin Kapela/Janusz Częstkowski
Debiutujący w Lęborku Ukrainiec Mykola Mevsha wygrał w rekordowym czasie 21. Bieg Uliczny św. Jakuba w Lęborku. Wśród kobiet pierwsza na mecie była niezwykle utytułowana Iwona Bernardelli, dla której jest to kolejne zwycięstwo w tej imprezie. Z lęborczan najszybsi byli Piotr Pobłocki i Kamila Pobłocka - Dobrowolska. Bieg ukończyło łącznie 423 zawodników, o 94 więcej niż przed rokiem.

Najważniejsze sportowe wydarzenie podczas święta miasta

Lęborskie Dni Jakubowe to największa impreza w kalendarzu miejskich wydarzeń. Przede wszystkim koncerty muzycznych gwiazd, Międzynarodowy Zlot Jakubów, Muzyka Regionów a w duchowym wymiarze odpust świętego Jakuba Apostoła.

Święto miasta to także wydarzenia sportowe, na czele z Biegiem Jakubowy. Trasa atestowanego, ulicznego biegu liczy 10 km, ma 3 pętle po 2,67862 km plus dobieg od startu do mety 1,96414 km. W zabezpieczenie trasy biegu ulicami centrum Lęborka zaangażowanych jest ponad 150 osób. W czasie biegu w 4 punktach na biegaczy czeka 4.000 kubeczków z wodą - 1.000 litrów. Nagrody za pierwsze miejsca w kategorii mężczyzn i kobiet wynoszą po 1.400 zł. Przyznawane są także nagrody w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz dla najlepszych zawodniczek i zawodników z Lęborka. Jest też dodatkowa nagroda finansowa za pobicie rekordu trasy.

Dużo wyższa frekwencja

21. Bieg Uliczny św. Jakuba został przeprowadzony 22 lipca. Na długo przed zamknięciem elektronicznych zapisów przekroczona została liczba trzystu zgłoszonych sportowców. Ostatecznie bieg ukończyło 423 uczestników rywalizacji - 334 mężczyzn i 89 kobiet. To o 94 osoby więcej niż przed rokiem.

Zwycięstwo w rekordowym czasie

Na starcie sobotniego biegu na ulicy Armii Krajowej biegu stanęło 432 biegaczy. Sygnał do startu dał burmistrz Lęborka Witold Namyślak. Od początku na prowadzenie wysunął się 28-letni Mykola Mevsha z Ukrainy. Debiutujący w Lęborku zawodnik z Charkowa narzucił mocne tempo i prowadząc przez cały bieg zwyciężył z czasem 29 minut i 34 sekund. Tym samym aż o 51 sekund poprawił rekord trasy Tomasza Grycko z 2018 roku (30:25). Za wygranie biegu otrzymał nagrodę 1400 zł oraz 500 zł premii za rekord trasy.

Drugie miejsce z czasem 30 minut i 55 sekund zajął 36-letni Emil Dobrowolski z UKS Ekonomika Maratończyka Lębork i otrzymał 1000 zł nagrody. Dobrowolski to zwycięzca Biegu Jakubowego z lat 2014 i 2015.

Trzecie miejsce z czasem 30 minut i 59 sekund zajął Ruslan Pechnikov z Ukrainy (Stayer Run Club) - 900 zł. Dalsza kolejność w czołowej dziesiątce: 4. Mateusz Niemczyk (KS Prefbet - Sonarol) - 31:10 (750 zł), 5. Daniel Marszk (GKS Cartusia Kartuzy) - 31:26 (650 zł), 6. Serhiy Shevchenko (Ukraina) - 31:38, 7. Szymon Gumkowski (32:30) - 32:30 (450 zł), 8. Arkadiusz Połeć (Rumia) - 32:41 (350 zł), 9. Michał Pytlak (AML Słupsk/7 Brygada Obrony Wybrzeża) - 32:49 (300 zł), 10. Dawid Janta (ULKS Talex Borzytuchom) - 33:18 (250 zł).

Wśród kobiet najszybsza olimpijka z Rio

Rywalizację wśród zawodniczek wygrała z czasem 35 minut i 21 sekund 38-letnia utytułowana Iwona Bernardelli (KS Prefbet - Sonarol), przed rokiem druga, ale mająca na koncie zwycięstwa w Lęborku. Drugie miejsce z czasem 35:55 zajęła Alina Boshchuk z Ukrainy - 35:55, trzecia była Monika Kapera (Akademia Treningu Sportowego Stachowscy) - 36:00. Dalsza kolejność w "10": 4. Kamila Pobłocka - Dobrowolska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) - 37:34, 5. Khrystyna Bohomiahkova (Ukraina) - 38:58, 6. Katarzyna Pobłocka - Głogowska (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) - 39:17, 7. Anna Zielińska (Trucht Łobez) - 41:23, 8. Lidia Kołodziejczyk (Maja Team) - 41:51, 9. Anna Strzelecka (MKK PST Mistral Lębork) - 41:54, 10. Marlena Pawłowska (Człuchów) - 42:06

Nagrody pieniężne dla pań były w takiej samej wysokości, jak mężczyźni i otrzymało je 10 najlepszych zawodniczek.

Spikerem zawodów był nieoceniony Roman Toboła. Zawodników wystartował Dariusz Nawrocki.

Najlepsi z Lęborka

Nagrodzeni zostali także najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Lęborka (którzy zamieszkują i reprezentują klub
w Lęborku lub są niezrzeszeni), otrzymując nagrody finansowe w wysokości: I – 200 zł, II – 150 zł, III – 100 zł.