MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PIT 2021 – koniecznie skorzystaj z nowych ulg! Darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego już możesz odliczyć od podatku. Sprawdź, jak to zrobić

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Polski Ład już w tym roku wpływa na rozliczenia z fiskusem. W zeznaniu PIT za 2021 rok możemy uwzględnić ulgę podatkową związaną z ustawą z 11 sierpnia 2021 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. poz. 1551). Właśnie te planowane inwestycje są jednym z elementów Polskiego Ładu.
Polski Ład już w tym roku wpływa na rozliczenia z fiskusem. W zeznaniu PIT za 2021 rok możemy uwzględnić ulgę podatkową związaną z ustawą z 11 sierpnia 2021 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. poz. 1551). Właśnie te planowane inwestycje są jednym z elementów Polskiego Ładu. 123RF.com
W rozliczeniu PIT za 2021 rok mamy możliwość odliczenia darowizny na kulturę i renowację zabytków. Ulga dotyczy m.in. osób, które wpłacą pieniądze na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Warto zrobić to już teraz, żeby szybciej otrzymać zwrot od fiskusa i nie stresować się rozliczeniami na ostatnią chwilę w tracie długiego majowego weekendu. Z dochodów uzyskanych w 2021 roku możemy rozliczyć w tym roku do 2 maja 2022 (poniedziałek). Sprawdź, jak to zrobić!

Wprawdzie zmiany podatkowe związane z wprowadzeniem w 2022 roku Polskiego Ładu nie mają wpływu na rozliczenie z fiskusem za miniony rok, ale istnieje od tej reguły pewien wyjątek. W PIT za 2021 rok możemy uwzględnić ulgę podatkową związaną z ustawą z 11 sierpnia 2021 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. poz. 1551). Realizacja tych inwestycji została ogłoszona przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Podatnik, który wpłaci pieniądze na odbudowę, może skorzystać z ulgi.

Ile można maksymalnie odliczyć w zeznaniu PIT 2021?

Każdą filantropijną wpłatę na rzecz spółki celowej można zaklasyfikować jako darowiznę na przygotowanie i realizację inwestycji. Dotyczy to wpłat na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. We wspomnianej ustawie nie pojawia się informacja o konkretnym rodzaju darowizny, która spełniałaby kryteria darowizny celowej, którą odlicza się od dochodu.

Nowa ulga jest rozliczana tak samo, jak pozostałe ulgi na darowiznę, czyli w jej ramach można odliczyć maksymalnie równowartość 6 proc. swojego dochodu. Można ją łączyć z darowiznami na cele: organizacji pożytku publicznego, kształcenia zawodowego w szkołach publicznych, krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz kultu religijnego. We wspomnianym limicie nie uwzględnia się darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów oraz na walkę z COVID-19.

Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi

Z odliczenie mogą skorzystać wyłącznie podatnicy rozliczający się:

  • według skali podatkowej,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulgi nie mogą zastosować osoby:

  • opodatkowane liniowo (PIT-36L),
  • rozliczające podatek od niezrealizowanych zysków (PIT/NZ).

Jak rozliczyć darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego w zeznaniu PIT 2021?

Żeby skorzystać z ulgi i rozliczyć darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, musimy dysponować dowodem wpłaty, który ją potwierdza. W dokumencie poświadczającym darowiznę pieniężną należy zawrzeć pełne dane darczyńcy oraz kwotę darowizny. W tytule wpłaty musi się obowiązkowo pojawić się sformułowanie „wpłata na przygotowanie i realizację inwestycji”. W przeciwnym razie darowizna nie będzie traktowana jako dedykowana właśnie na ten cel.

Planowana odbudowa Pałacu Saskiego oraz pozostałych zabytków ma się odbyć w ramach Polskiego Ładu, ale ten pomysł nie wszystkim się spodobał i wzbudził kontrowersje. Niektórzy wskazują nie tylko na bardzo wysokie koszty tych inwestycji, ale też zwracają uwagę, że zostanie zmodyfikowany Grób Nieznanego Żołnierza, jeden z najważniejszych symboli Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PIT 2021 – koniecznie skorzystaj z nowych ulg! Darowiznę na odbudowę Pałacu Saskiego już możesz odliczyć od podatku. Sprawdź, jak to zrobić - RegioDom.pl

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto