MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skorzystaj z ulgi internetowej w rozliczenie PIT 2021. Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku. Komu przysługuje internetowa ulga?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowej. Mamy na to czas tylko do 2 maja 2022 (poniedziałek). Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku i ile możesz zyskać. Dowiedz się, do kiedy masz czas na odliczenie ulgi internetowej.
W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowej. Mamy na to czas tylko do 2 maja 2022 (poniedziałek). Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku i ile możesz zyskać. Dowiedz się, do kiedy masz czas na odliczenie ulgi internetowej. ellaa44/123RF.com
Ulga za Internet 2021 przysługuje wszystkim podatnikom korzystającym z sieci i cyklicznie opłacającym abonament internetowy. Jeżeli masz w mieszkaniu podłączony Internet, to koniecznie uwzględnij tę ulgę w formularzu PIT za 2021 rok, masz na to czas tylko do 2 maja 2022 roku (poniedziałek). Małżonkowie mogą odliczyć aż ponad 1500 zł, więc warto o niej pamiętać przy tegorocznym rozliczeniu z fiskusem. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi za Internet, do kiedy musisz się rozliczyć z fiskusem i w jaki sposób odliczyć ulgę internetową w deklaracji PIT 2021.

Spis treści

Prawie każdy z nas ma w domu zainstalowany Internet i codziennie z niego korzysta. Domową sieć internetową wykorzystujemy nie tylko do oglądania filmów i innych rozrywek, ale służy ona nam również do zdalnej realizacji obowiązków zawodowych. W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowe, jeśli regularnie płacimy za tę usługę. Dowiedz się, czy przysługuje ci odliczenie za Internet i w jaki sposób oraz do kiedy powinieneś rozliczyć się z fiskusem.

Komu przysługuje ulga internetowa i jak rozliczyć ją w PIT 2021?

Ulga za Internet przysługuje wszystkim podatnikom, którzy rozliczają się wg skali podatkowej lub ryczałtem i w 2021 roku cyklicznie opłacali usługę internetową u operatora oraz nie korzystali z ulgi w latach poprzednich. W ramach ulgi można odliczyć wydatki za Internet niezależnie od rodzaju łącza czy miejsca, w którym z niego korzystamy. Ulga dotyczy nie tylko realizacji usługi na urządzeniach stacjonarnych, ale również sprzętach mobilnych.

Ulga internetowa nie obejmuje odliczeń z tytułu:

  • zakupu sprzętu i komponentów sieci,
  • opłaty aktywacyjnej u operatora,
  • instalacji, rozbudowy i modernizacji sieci,
  • serwisu usługi internetowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Z ulgi internetowej w rozliczeniu z fiskusem za 2021 mogą skorzystać podatnicy, którzy w latach wcześniejszych nie odliczali jej w zeznaniu rocznym. Uprawnione są do niej również osoby, które w 2020 roku po raz pierwszy z niej skorzystali. Ulgę internetową można rozliczyć jedynie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Nie możemy odliczyć w PIT 2021 kosztów związanych z opłacaniem Internetu w dowolnej wysokości. Dla każdego z podatników ulga jest limitowana.

Jaką kwotę ulgi internetowej możemy odliczyć w formularzu PIT za 2021 rok?

Wartość ulgi za Internet, jaką możemy wziąć pod uwagę w rozliczeniu z fiskusem za 2021 r., może opiewać maksymalnie na kwotę 760 zł na osobę. Małżeństwo może więc odliczyć w ramach ulgi internetowej maksymalnie 1520 zł w ciągu każdego roku podatkowego, ale jedynie w dwóch kolejnych latach (następujących po sobie).

Niewykorzystany limit ulgi internetowej nie przechodzi na kolejny rok. Oznacza to, że nie możemy odliczyć w następnym roku podatkowym wydatków, które ponieśliśmy w roku poprzednim, ale nie mogliśmy ich odliczyć z powodu braku dochodu.

Jak odliczyć ulgę internetową w PIT 2021? Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia z fiskusem?

Ulgę związaną z siecią internetową rozliczamy w jednym z formularzy: PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, dołączając do niego załącznik PIT/O.

Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać faktur, które stanowią dokumentację wydatków na usługę internetową opłacaną u operatora. W dokumencie powinny się pojawić nasze pełne dane, okres rozliczeniowy oraz wysokość abonamentu. Koniecznie przechowujmy te kwity. Jeżeli operatora mamy wykupione kilka usług (telewizja kablowa, telefon, Internet), to w fakturze za usługi musi być wyszczególniona kwota za dostęp do sieci.

Do archiwizacji dokumentów dla fiskusa wystarczy ekologiczna forma faktury w wersji elektronicznej, którą możemy wydrukować w dowolnym momencie. Porządek w papierach sprawi, że później nie będzie problemu z odliczeniem ulgi internetowej i jej dokumentacją. Jeżeli na rachunku nie widnieje informacja, że został faktycznie opłacony, to musimy do niego dołączyć potwierdzenie przelewu bankowego lub inny dowód wpłaty

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skorzystaj z ulgi internetowej w rozliczenie PIT 2021. Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku. Komu przysługuje internetowa ulga? - RegioDom.pl

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto