MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa oficjalnie rozpoczęta. Symbolicznie wbito łopatę

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa oficjalnie rozpoczęta. Symbolicznie wbito łopatę
Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa oficjalnie rozpoczęta. Symbolicznie wbito łopatę Polska Press
Rozpoczęła się budowa drogi ekspresowej S6 między Chwaszczynem a Żukowem, czyli fragmentu Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Nowa trasa, omijająca aglomerację trójmiejską od południa i zachodu, połączy S7 Południową Obwodnicę Gdańska, autostradę A1 i S6 Trasę Kaszubską. W czwartek 24.11., na placu budowy, wbito symboliczną, pierwszą łopatę.

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej ruszyła

– To historyczna chwila - mówił obecny na rozpoczęciu budowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to niezwykle ważna inwestycja drogowa w województwie pomorskim. To trasa, która usprawni układ komunikacyjny całego Pomorza Gdańskiego. Umożliwi szybki, regionalny i międzyregionalny tranzyt z ominięciem Trójmiasta. Odciąży istniejący układ drogowy regionu, a tym samym poprawi jego dostępność transportową. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zurbanizowane zwiększy również bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej miała powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W czerwcu 2020 r. zdecydowano, że zostanie zrealizowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Budowa została podzielona na dwa odcinki realizacyjne:

  • Chwaszczyno - Żukowo,
  • Żukowo - Gdańsk Południe.

ZOBACZ TEŻ: S6: Sławno - Słupsk z podpisaną umową wartą ponad 701 milionów zł ZDJĘCIA

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Wbito symboliczną łopatę

W czwartek 24.11. wbito symboliczną łopatę na placu budowy odcinka Chwaszczyno-Żukowo. Jak powiedział nam Andrzej Jaworski, szef gdyńskich struktur PiS, inwestycja ruszyła pełną parą.

- Rzeczywiście wbiliśmy symbolicznie pierwszą łopatę, a zarazem ruszyła cała inwestycja - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Andrzej Jaworski. - Po krótkiej uroczystości, prace ruszyły pełną parą i na dobre się rozpoczęły. Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych inwestycji nie tylko dla Pomorza, ale i dla kraju, bardzo podobna rangą do ostatniego etapu na "Zakopiance". Z jednej strony ma ona służyć mieszkańcom Pomorza, a także turystom, którzy będą przybywać tu na wakacje. Będzie można nią dotrzeć właściwie w każdym kierunku - m.in. na Półwysep Helski czy do Szczecina. Trasa ma także niesamowite znaczenie gospodarcze. Z jednej strony pójdzie tutaj ciąg komunikacyjny i przewozowy, z drugiej strony, na terenach wzdłuż obwodnicy, w niedalekiej przyszłości, mogą powstawać zupełnie nowe inwestycje.

O tym, że Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej jest ważną inwestycją, nie ma też wątpliwości Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski.

- Wiemy, że w tym roku oddawana bardzo ważna rzecz dla Trójmiasta, jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę, czyli ukończenie budowy Via Kaszubi - przyznał wicewojewoda. - Obwodnica metropolii trójmiejskiej, to element spajający tak naprawdę środkową część województwa zachodniopomorskiego, z północną częścią pomorskiego i częścią metropolii trójmiejskiej. Dzisiejsza inauguracja części inwestycji drogowej, która ma odciążyć zatłoczoną i zakorkowaną ulicę trójmiejską i tak przekierować ruch, żeby pojazdy, które chcą dostać się do drogi S7 czy autostrady, nie musiały przejeżdżać przez Trójmiasto, ale przez sąsiadujące gminy. To sprawi, że będzie większy komfort i bezpieczeństwo podróży. Wiemy, że przez natężenie korków i wypadków na obwodnicy Trójmiasta, czasami cierpi handel i transport. Dzięki obwodnicy dostawcy będą mogli bezpieczniej i szybciej omijać metropolię trójmiejską. - podkreślał Aleksander Jankowski wicewojewoda pomorski.

S6 Chwaszczyno - Żukowo. Jak będzie wyglądać trasa?

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, "na 16-kilometrowym odcinku między Chwaszczynem a Żukowem zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską zostanie dokończony węzeł Chwaszczyno. W ciągu dwujezdniowej, dwupasmowej (z rezerwą pod trzeci pas) drogi ekspresowej zostanie wybudowanych m.in. dwanaście wiaduktów, trzy mosty, cztery estakady, sześć przejść dla zwierząt i kładka dla pieszych."

S6 Żukowo - Gdańsk Południe. Jak będzie wyglądać trasa?

W ramach inwestycji powstanie 16 km odcinek drogi ekspresowej, a także obwodnica Żukowa w ciągu DK20 o długości ok. 7 km oraz węzły Żukowo i Lublewo. Zostanie rozbudowany węzeł Gdańsk Południe na styku obecnej S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańsk.

Planowo, nową, dwujezdniową drogą ekspresową S6 Chwaszczyno - Gdańsk Południe, gdzie trasa połączy się z S7 prowadzącą w kierunku Warszawy, pojedziemy w 2025 r. Wartość całej inwestycji to ponad 2 mld zł.

ZOBACZ TEŻ:

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta. Podpisano umowę ZRID! Co to oznacza dla kierowców?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa oficjalnie rozpoczęta. Symbolicznie wbito łopatę - Dziennik Bałtycki

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto