Mistrzowie świata z Lęborka. Wielki sukces w Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Lekkiej Atletyce

Marcin Kapela
Przez tydzień ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników z 88 krajów świata walczyło w Toruniu o medale mistrzostw świata. W tym gronie byli także reprezentujący Polskę lęborczanie Piotr i Bożena Pobłoccy. Krzysztof Poziemski/Starostwo Powiatowe
Małżeństwo lęborczan Piotr i Bożena Pobłoccy z dużym powodzeniem rywalizowało w 9. Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Lekkiej Atletyce. W Toruniu wywalczyli aż cztery złote medale.

Do Torunia z 88 krajów

Przez tydzień (26.03 - 01.04) ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników z 88 krajów świata walczyło w Toruniu o medale 9. Halowych Mistrzostw Świata Masters w Lekkiej Atletyce. W tym gronie byli także lęborczanie Piotr i Bożena Pobłoccy, którzy reprezentowali Polskę jako zawodnicy UKS Ekonomik - Maratończyk Lębork.

Pobłocki potrójnym mistrzem świata

Utytułowany weteran biegów Piotr Pobłocki zajął 1 miejsce i wywalczył złoty medal w kategorii wiekowej M55 w biegu na 10 km, pokonując ten dystans po 34 minutach i 5 sekundach. Wyprzedził reprezentantów Hiszpanii - Javiera Fontanedę (34:50) i Jose Antonio Ramireza Ramireza (35:08).

Drugi złoty medal Pobłocki wywalczył w półmaratonie. Pojawił się na mecie jako pierwszy po 1 godzinie, 15 minutach i 31 sekundach. Wyprzedził rodaka Ryszarda Tarłowskiego (1:19:26) i trzeciego Davida O’Briena z Australii (1:19:49).

Polacy z Pobłockim w składzie wywalczyli złoty medal drużynowo w półmaratonie.

- Kiedy rozmawiałem z reprezentantami Hiszpanii, to zdradzili mi, że do takich zawodów przygotowują się bardzo dokładnie. Uczestniczą w zgrupowaniach, czyli jednak traktują występ w mistrzostwach jako wyczyn. My podeszliśmy bardziej „z marszu” do tych zawodów, ponieważ łączymy na co dzień sport z pracą zawodową, a to trochę ogranicza możliwości treningowe. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z wyniku. Przyznam, że kiedy człowiek staje na podium i grają polski hymn, to radości zwycięstwa towarzyszy niemałe wzruszenie i duma, że jesteśmy jako kraj w światowej czołówce.

Mistrzyni półmaratonu w drużynie

Bożena Pobłocka wywalczyła złoty medal drużynowo w półmaratonie w kategorii M50, zaś indywidualnie zdobyła miejsce szóste (czas 1:38:47).

Polska najlepsza w klasyfikacji medalowej

Reprezentacja Polski dzięki znakomitym wynikom zwyciężyła w klasyfikacji medalowej. "Biało-czerwoni" wywalczyli 83 złote, 67 srebrnych i 52 brązowe medale. Więcej krążków od Polaków zdobyli w Arenie Toruń tylko Niemcy - 234, ale na najwyższym stopniu podium stawali rzadziej - 74 razy. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Impreza rozgrywana jest w cyklu dwuletnim. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie w dniu startu 35 roku życia i więcej. Konkurencje rozgrywane były na stadionie i na trasie. Ogólnie w 609 ceremoniach wręczenia medali podczas tych zawodów, zawodnicy odebrali 2539 złotych, srebrnych i brązowych krążków. Wśród Polaków najstarszym zawodnikiem był 91-letni Henryk Wierzchowski, a wśród wszystkich uczestników - Fin Lauri Helle, liczący 97 lat.