MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek Szczypior będzie miał w Lęborku plac swojego imienia

Marcin Kapela
Marcin Kapela
To upamiętnienie osoby Franciszka Szczypiora, długoletniego działacza społecznego i samorządowego w Lęborku.
To upamiętnienie osoby Franciszka Szczypiora, długoletniego działacza społecznego i samorządowego w Lęborku. Marcin Kapela/Archiwum
Na sesji Rady Miejskiej Lęborka radni w zdecydowanej większości przegłosowali nadanie imienia Franciszka Szczypiora - długoletniego działacza społecznego i samorządowego - placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Ks. Szczepana Gracza i Architektów, w sąsiedztwie parafii p.w. Jadwigi Śląskiej. Z wnioskiem o upamiętnienie wystąpił Zarząd Rady Powiatowej „Nowej Lewicy” oraz przedsiębiorca Wiesław Wójcik. Obecnie plac nie posiada żadnej nazwy.

WYSTĘPOWALI Z WNIOSKAMI

Z wnioskiem o upamiętnienie w ten sposób Franciszka Szczypiora wystąpił Zarząd Rady Powiatowej „Nowej Lewicy” oraz przedsiębiorca Wiesław Wójcik.

Jeszcze w 2019 r. o upamiętnienie poprzez nadanie nazwy jego imieniem osiedlu mieszkaniowemu znajdującemu się w zachodniej części miasta wnioskował radny Rady Miejskiej Zbigniew Rudyk.

Działalność społeczna i samorządowa Franciszka Szczypiora

W latach 1994 - 1998 Franciszek Szczypior po raz pierwszy rozpoczął pełnienie funkcji radnego w Radzie Miejskiej w Lęborku. Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskiego, którego był członkiem, wysunęło jego kandydaturę na radnego, a społeczeństwo ogromną większością udzieliło mu poparcia w wyborach. Przez dwie następne kadencje pełnił również funkcję radnego.

Jako radny i mieszkaniec Lęborka był inicjatorem i pomysłodawcą wielu zadań które następnie zostały zrealizowane:

  • założenie częściowo w czynie społecznym instalacji gazowej na tzw. Osiedlu Roszarniczym,
  • budowa chodników wzdłuż ulic na całym osiedlu,
  • adaptacja jednego z magazynów byłego „Wióknolenu" na działalność Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego,
  • podjęcie starań o budowę i finansowanie odcinka drogi nr 6 w celu lepszego skomunikowania m. Lęborka,
  • zainicjowanie budowy kościoła - Parafia p.w. św. Jadwigi Śląskiej , gdzie prace początkowo były prowadzone sposobem gospodarczym ze środków gromadzonych przez Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym był właśnie Franciszek Szczypior, który wypowiedział znamienne słowa: „Tylko upór i modlitwa, praca i ofiara leżą u fundamentów tego kościoła”.

Krzyż Kawalerski za wybitne osiągnięcia

Władze państwowe przyznały Franciszkowi Szczypiorowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej. Zaangażowany w działalność społeczną, dzięki czemu doceniony przez liczne organizacje społeczne, Związek Emerytów i Rencistów, Ligę Obrony Kraju, Ligę Kobiet Polskich, związki zawodowe, jak i władze miasta Lęborka. Wyróżniany honorowymi dyplomami, nagrodami, państwowymi odznaczeniami resortowymi. Otrzymał m.in. medal Starosty Lęborskiego za zasługi dla Powiatu.

Srebrny medal za służbę w OSP

Szczypior był też aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku. Komendant Główny Straży Pożarnej przyznał Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Medal od Kaszubów

Szczypior okazywał wiele zainteresowań kulturą regionalną Kaszub i Kociewia. Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie przyznało honorowy medal za krzewienie kultury regionu kaszubskiego. Zwolennik i organizator festynów ludowych na placu przy plebanii, który będzie nosił jego imię.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Franciszek Szczypior będzie miał w Lęborku plac swojego imienia - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto