MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulgi podatkowe 2022 związane z nieruchomościami – co można odliczyć? Wyjaśniamy, jak zapłacić niższy podatek przy składaniu deklaracji PIT

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych slajdów, by poznać przydatne ulgi podatkowe. Możesz użyć strzałek lub gestów.
Przejdź do kolejnych slajdów, by poznać przydatne ulgi podatkowe. Możesz użyć strzałek lub gestów. 123RF.com
Ulgi podatkowe pozwalają zapłacić mniej, dlatego chętnie z nich korzystamy. O czym warto pamiętać, rozliczając się w 2022 r.? Na liście przydatnych ulg znajdują się m.in. ulga termomodernizacyjna oraz ulga na Internet. Oto informacje ważne nie tylko dla posiadaczy domów i mieszkań.

Ulgi podatkowe 2022 związane z nieruchomościami i domowymi wydatkami

W 2022 r. większość osób fizycznych powinna zaznaczyć w kalendarzu datę 2 maja 2022 r. (poniedziałek) – to właśnie wtedy upływa czas na złożenie deklaracji PIT. Z reguły terminem końcowym jest 30 kwietnia, jednak w tym roku okres rozliczania się został przedłużony z uwagi na fakt, że 30 kwietnia wypada w sobotę.

Pospieszyć muszą się jednak osoby, które zarabiają na wynajmie mieszkań i w związku z tym składają PIT-28. Ten dokument należy bowiem złożyć do 28 lutego 2022 r. Trzeba więc uważać, by nie przegapić terminu. Właściciele wynajmowanych mieszkań powinni być też świadomi zmian podatkowych, jakie obejmą ich od 2023 r. w ramach Polskiego Ładu.

Żeby zapłacić niższy podatek, podatnik może skorzystać z licznych ulg. Warto o nich pamiętać, a zwłaszcza o tych, które są rzadko wykorzystywane, jak np. ulga za Internet. Do ulg podatkowych związanych z nieruchomościami i domowymi wydatkami należą:

  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga mieszkaniowa,
  • ulga na Internet,
  • ulga odsetkowa,
  • darowizna na odbudowę zabytków.

Sprawdź w galerii, komu przysługują te ulgi i ile można odliczyć:

Co ważne, w przypadku większości dostępnych ulg obowiązuje ta sama zasada. Odliczana kwota nie mogła mianowicie zostać zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie, odliczona od przychodu ani zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli skorzystano z którejkolwiek z tych opcji, ulga nie przysługuje.

W razie pytań czy wątpliwości warto skorzystać z państwowej strony podatki.gov.pl, gdzie można znaleźć objaśnienia poszczególnych ulg oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można również skorzystać z usług doradcy podatkowego.

Nie tylko ulgi związane z domem i mieszkaniem

Warto pamiętać, że nasz artykuł omawia tylko niektóre z ulg, z których można skorzystać. Jeśli podatnik spełnia odpowiednie kryteria, przysługują mu też inne możliwości. To m.in. ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, ulga dla młodych, ulga abolicyjna i ulga na IKZE. Podatnik może również odliczyć od przychodu/dochodu darowizny m.in. na organizacje pożytku publicznego, kult religijny, krwiodawstwo, walkę z COVID-19 czy kształcenie zawodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto ubezpieczyć psa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulgi podatkowe 2022 związane z nieruchomościami – co można odliczyć? Wyjaśniamy, jak zapłacić niższy podatek przy składaniu deklaracji PIT - RegioDom.pl

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto