Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 20 lat, jak szkoła w Garczegorzu nosi imię "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof"

Marcin Kapela
Marcin Kapela
W piątek, 27 października społeczność Zespołu Szkół w Garczegorzu była gospodarzem uroczystości z okazji 20-lecia nadania placówce imienia "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof".
W piątek, 27 października społeczność Zespołu Szkół w Garczegorzu była gospodarzem uroczystości z okazji 20-lecia nadania placówce imienia "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof". Marcin Kapela
W tym roku mija 20 lat od nadania Zespołowi Szkół w Garczegorzu imienia "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof". Z okazji jubileuszu społeczność szkoły, na czele z dyrektor Alicją Guźniczak, przygotowała doniosłą uroczystość z udziałem potomków więźniów KL Stutthof i pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie, w tym dyrektora Piotra Tarnowskiego. Przywieźli ze sobą obozowe pamiątki po więźniach. Przed uczestnikami jubileuszu wystąpili uczniowie szkoły z przejmującym programem słowno - muzycznym.

Od 20 lat z imieniem "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof"

W piątek, 27 października społeczność Zespołu Szkół w Garczegorzu była gospodarzem uroczystości z okazji 20-lecia nadania placówce imienia "Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof".

- Mieliśmy wtedy ogromne szczęście przebywać i rozmawiać z świadkami historii - więźniami KL Stutthof. Dzisiaj niestety nie ma już ich z nami

- podkreśliła na wstępie uroczystości Alicja Guźniczak, dyrektor szkoły.

Choć nie było więźniów KL Stutthof, to rangę jubileuszu podnieśli ich potomkowie. Jubileusz uświetnili także ks. Mikołaj Skłodowski - zastępca prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Karol Wardański - prezes Zarządu Okręgowego Związku.

Dyrektor szkoły pokazała chustę o numerze 19 384, należącą do zmarłego w 2022 r. w wieku 102 lat Wernera Feliksa Rzeźnikowskiego, harcerza, członka Szarych Szeregów, ocalałego z "Marszu Śmierci" więźnia KL Stutthof, którego córki i syn przybyli na jubileusz do Garczegorza.

Obecna była urodzona w pobliskiej Gęsi Elżbieta Bikowska, która jako 7-letnia dziewczynka ratowało więźniom życie rzucając im chleb.

- Ja to wszystko widziałam i przeżyłam, dlatego musiałam płakać, bo tak żal było mi tych ludzi. Po wojnie moja mama opiekowała się ośmioma osobami dopóki nie zabrała ich rodzina z Kaszub. Mam niemieckie pochodzenie, ale tyle lat mieszkam w Polsce i nigdy bym jej nie zdradziła, to jest moja ojczyzna.

Obecni byli przedstawiciele Sybiraków z Lęborka - Zofia Bladowska i Zygmunt Sikorski.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy: Alicja Zajączkowska - starosta lęborski, Zdzisław Chojnacki - wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, Zdzisław Korda - przewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska, Witold Namyślak - burmistrz Lęborka.

- Imię szkoły przypomina nam o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz zobowiązuje do pamięci i działania. Imię szkoły przypomina nam, że ta historią jest częścią naszego dziedzictwa. Dziękuję całej społeczności szkolnej za pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach

- powiedział wójt Zdzisław Chojnacki.

Obecni byli dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych z gminy Nowa Wieś Lęborska a także dyrektorzy szkół ze Sztutowa i Rozłazina. Przybyła Ewa Gębarowska - emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej w Garczegorzu, inicjatorka nadania szkole imienia. Społeczność placówki zadbała, żeby tego dnia każdy szkolny kąt oddawał ducha jubileuszu.

Na uroczystości zostały wystawione trzy poczty sztandarowe - szkoły w Garczegorzu oraz gościnnie dwa przywiezione z Muzeum Stutthof, noszone wcześniej przez byłych więźniów.

Współprowadzącymi uroczysty apel byli uczniowie, którzy 20 lat wcześniej byli uczniami 5 i 6 klasy szkoły w Garczegorzu i wzięli udział w uroczystości nadania imienia placówce.

- Niektórzy mówią, że to smutne imię dla szkoły. Tak, to prawda, ten smutny los spotkał naszych rówieśników i tysiące mieszkańców Pomorza, którzy żyli w tych strasznych czasach. To historia nadała imię naszej szkole.

Przypomnieli, że przez lata to uczniowie szkoły wraz z nauczycielami opiekowali się cmentarzem ofiar "Marszu Śmierci" w Krępie Kaszubskiej.

Co ciekawe, elementy dekoracji w postaci namalowanego drzewa z 28 flagami symbolizującymi narodowości więźniów KL Stutthof, były te same, co 20 lat wcześniej, kiedy szkole było nadawane imię. To same przyświecało też hasło autorstwa Franciszka Fenikowskiego: „Niech z pokolenia głos nasz idzie w pokolenie. O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie”.

Pokazali obozowe pamiątki. To one mają wryć się w pamięć

Dyrektor Piotr Tarnowski wraz grupą pracowników przywieźli do Garczegorza obozowe pamiątki po więźniach - bluzę od pasiaka, beret, chustę obozową z numerem więźnia, sweter, buty, przedmioty codziennego użytku jak portfel, pasek, dokumenty, biżuterię, zdjęcia, aluminiowe łyżki do jedzenia, kukiełka laleczka zrobiona na Boże Narodzenie, różaniec.

- To rzeczy, które należały do więźniów, które dziś można poczuć, zobaczyć, spróbować je sobie wyobrazić. Może to jedyna okazja, żeby dotknąć tych rzeczy. Zostawili je nam więźniowie i dzięki nim wydaje się nam, że są dziś z nami

- powiedział dr Marcin Owsiński, kierownik Działu Naukowego Muzeum KL Stutthof.

W szkole w Garczegorzu jeszcze do 8 grudnia można oglądać udostępnioną przez Muzeum w Sztutowie wystawę "Stutthof idzie".

Z okazji jubileuszu okolicznościowy list wystosował Stanisław Zalewski - prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Szkoła w Garczegorzu jest członkiem wspierającym Związku.

List wystosowała także Małgorzata Bielang, Pomorski Kurator Oświaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto