MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak możesz dostać podwójną emeryturę po śmierci męża lub żony. Dodatkowe świadczenie dla wdowy i wdowca. Dla kogo i kiedy? Sprawdź ZASADY

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Podwójna emerytura dla wdowy i wdowca to projekt, który może wejść w życie, by finansowo pomóc małżonkom po śmierci ich partnera. 

Dziś np. wdowa może pozostać przy swojej emeryturze lub ubiegać się o rentę rodzinną po mężu - zwyczajowo (choć nieprecyzyjnie) określaną jako "emerytura po mężu".

Nie zawsze może być to korzystne rozwiązanie, bo wybierając rentę, trzeba zrzec się swojego dotychczasowego świadczenia. Można zrezygnować z tego prawa, gdy nasza emerytura jest po prostu większa niż częściowe świadczenie, które dostaniemy za zmarłego partnera.

Dziś renta rodzinna to 85 procent wyższego świadczenia - w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków,
Podwójna emerytura dla wdowy i wdowca to projekt, który może wejść w życie, by finansowo pomóc małżonkom po śmierci ich partnera. Dziś np. wdowa może pozostać przy swojej emeryturze lub ubiegać się o rentę rodzinną po mężu - zwyczajowo (choć nieprecyzyjnie) określaną jako "emerytura po mężu". Nie zawsze może być to korzystne rozwiązanie, bo wybierając rentę, trzeba zrzec się swojego dotychczasowego świadczenia. Można zrezygnować z tego prawa, gdy nasza emerytura jest po prostu większa niż częściowe świadczenie, które dostaniemy za zmarłego partnera. Dziś renta rodzinna to 85 procent wyższego świadczenia - w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, Mikhail Nilov
Podwójna emerytura dla wdowy i podwójna emerytura dla wdowca. Według najnowszych projektów będzie można ubiegać się o dwie emerytury z tytułu śmierci małżonka. Aktualnie możesz dostać rentę rodzinną lub zachować swoją emeryturę, ale nie dostaniesz obu. Jaka może być kwota nowego świadczenia dla wdowy lub wdowca?

Dwie emerytury dla jednej osoby. Jak dostać podwójną emeryturę po śmierci małżonka?

Po śmierci żony lub męża wdowiec, lub wdowa otrzymuje nadal swoją emeryturę. A także nabiera uprawnień do otrzymywania renty rodzinnej po zmarłym. Jednak nie wolno korzystać z obu świadczeń jednocześnie.

W takiej sytuacji małżonek musi wybrać korzystniejsze rozwiązanie dla siebie - albo swoją emeryturę, albo nową rentę. I tylko od niego zależy, czy wskaże wyższe świadczenie (jak z reguły się to dzieje), czy może zostanie przy niższym. Tu lepsze rozwiązanie wskazać można bez żadnych dodatkowych konsekwencji, bo urzędnicy nie podsuną nam preferowanego rozwiązania.

Podwójna emerytura pozwoli zachować obie emerytury - wdowy (wdowca) oraz zmarłego małżonka.

Renta rodzinna - jak jest jej wysokość?

Tu suma uzależniona jest od wysokości emerytury i określona przez ZUS w stawkach procentowych. Wynosić będzie odpowiednio:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

ZOBACZ TEŻ: Taką emeryturę otrzymasz w 2023 roku. Ile dostaną na rękę seniorzy po waloryzacji? Sprawdź wyliczenia dla swojej emerytury.

Podwójna emerytura - dla kogo? Jesteś na liście?

Najnowsze rozwiązanie, czyli podwójna emerytura dla wdowy i podwójna emerytura dla wdowca to ukłon w stronę osób, które straciły swojego najbliższego członka rodziny. I razem z nim część dochodów w domowym budżecie.

Jeśli w życie wejdzie projekt ustawy przedstawiony w 2022 roku, będzie można zatrzymać także emeryturę po zmarłej bliskiej osobie.

Dwie emerytury dla wdowy i wdowca. Sprawdź zasady:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto