MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze i rzadkie zjawisko - zdumiewające lodowe włosy! Zobacz niezwykłe zdjęcia Anny Nideckiej

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Lodowe włosy to rzadkie i fascynujące zjawisko przyrodnicze, które można obserwować w polskich lasach. Te delikatne struktury przypominające watę cukrową czy kłębek puchu wzbudzają zdumienie i ciekawość obserwatorów. Zjawisko to nosi nazwę "Hair ice" (lód włosy) i polega na tworzeniu się specyficznie uformowanego lodu, przybierającego formę białych, delikatnych włosów. Pięknie to zjawisko na swoich zdjęciach uchwyciła mieszkanka powiatu kościerskiego - Anna Nidecka.

W okolicach Kościerzyny można zaobserwować lodowe włosy. Warunki sprzyjające ich powstawaniu są dość wyjątkowe. Aby mogły się uformować, konieczne jest wystąpienie specyficznych warunków atmosferycznych. Zazwyczaj zjawisko to obserwuje się w okresach, gdy temperatura jest bliska zera stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest względnie wysoka. Dodatkowo, obecność odpowiedniego rodzaju drewna lub roślinności w miejscu, gdzie występuje zjawisko, również wpływa na jego powstanie.

Proces tworzenia lodowych włosów rozpoczyna się od zamarzania wilgotnej gleby lub martwych fragmentów roślin. Woda wypływająca z drewna lub rośliny krzepnie w trakcie kontaktu z zimnym powietrzem, a delikatne struktury lodu formują się w charakterystyczne, niemal mikroskopijne włosy. Efekt końcowy to misternie uformowany lód, który zdobi krajobraz i przyciąga uwagę obserwatorów swoją delikatnością i pięknem.

Lodowe włosy to jedno z tych zjawisk, które sprawiają, że natura staje się źródłem nieustającego zdumienia, ukazując swoją wyjątkową i subtelnie piękną stronę.

Jak informuje Pomorski Alarm Pogodowy, lodowe włosy, określane również jako wełna lodowa, to niezwykle ciekawe, nie tylko wizualnie, zjawisko. Do jego powstania potrzebne są jednocześnie występujące następujące składowe:

  • Łojówka różowawa - grzyb porastający matrwe drewno,
  • wilgotne, martwe drewno,
  • duża wilgoć,
  • lekki mróz, temperatura powoli obniżająca się poniżej 0°C.

Zjawisko zostało opisane w 1918 roku przez niemieckiego klimatologa i meteorologa Alfreda Wegenera. Natomiast szczegółowa geneza jego powstawania została zbadana dopiero kilka lat temu przez niemieckich i szwajcarskich naukowców.

Lodowe włosy powstają w następujący sposób. Wytwarzane przez Łojówkę podczas procesów metabolicznych gazy wypychają przechłodzoną wodę zawartą w drewnie na zewnątrz. Ta następnie zaczyna powoli ulegać krystalizacji. W efekcie powstają lodowe struktury o średnicy około 20 µm i długości do około 20 cm. Prawdopodobnie substancje zawarte w grzybie uniemożliwiają rekrystalizację włosków w jedną strukturę. Lodowe włosy obserwuje się jedynie na półkuli północnej, głównie między 45 a 55°N.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tajemnicze i rzadkie zjawisko - zdumiewające lodowe włosy! Zobacz niezwykłe zdjęcia Anny Nideckiej - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto