MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

60 zł za godzinę pracy. Nowy program w szkołach, do wydania miliony. Wyższe wynagrodzenia animatorów i dofinansowanie obiektów sportowych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Na czym polega program „Aktywna Szkoła”?
Na czym polega program „Aktywna Szkoła”? freepik
„Aktywna Szkoła” to nowy program, który zakłada m.in. wspieranie działań sportowych na terenie szkoły w weekendy oraz prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych. Jak przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na to przedsięwzięcie przeznaczone zostanie 260 mln zł. Zapowiedziano także dofinansowanie obiektów sportowych oraz wyższe wynagrodzenia dla animatorów prowadzących zajęcia sportowe z dziećmi.

Spis treści

„Aktywna Szkoła”. Na czym polega nowy program?

Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje: „Aktywna Szkoła” to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki, który pozwoli na efektywne wykorzystanie przyszkolnych obiektów sportowych przez dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Tylko w 2024 roku na program Ministerstwo przeznaczy 260 mln zł, a odpowiedzialnym za jego realizację na poziomie krajowym będzie wyłoniony w naborze realizator.

Kluczowym elementem programu jest otwarcie infrastruktury szkolnej poza godzinami zajęć oraz innych samorządowych obiektów sportowych, a także aktywizacja społeczeństwa dzięki zajęciom prowadzonym na tych obiektach przez nauczycieli wf, trenerów czy animatorów sportu.

– Obiekty sportowe w szkołach są z niezrozumiałych powodów zamknięte po lekcjach – mówi Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras.

– Chcemy to zmienić i otworzyć je dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest to, aby otwarta, ogólnodostępna infrastruktura sportowa stała się miejscem aktywizacji sportowej społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży. Chcemy, aby Polacy mogli swobodnie korzystać z obiektów sportowych zarówno przyszkolnych, jak i samorządowych. Poprzez Program „Aktywna Szkoła” będziemy finansowo wspierać szkoły i samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej wśród uczniów, a także całych rodzin – dodaje minister Nitras.

Wsparcie na zakup sprzętu sportowego

Program „Aktywna Szkoła” to także odpowiedź Ministerstwa Sportu i Turystyki na negatywne tendencje dotyczące poziomu sprawności fizycznej oraz stanu zdrowia polskiego społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży. W tych szerokich działaniach Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracuje ściśle z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Nakłady na Program „Aktywna Szkoła” tylko w 2024 roku wyniosą 260 mln zł. O realizację programu na poziomie ogólnopolskim zadba wyłoniony na trzy lata realizator, który przeprowadzi rekrutację osób prowadzących zajęcia. Już wkrótce ogłosimy także program, w ramach którego szkoły będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 25 tys. zł na zakup sprzętu sportowego. Środki na oba programy – „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” – wyniosą w tym roku aż 335 mln zł!

– Nadwaga, otyłość, wady postawy, choroby cywilizacyjne to problemy, z którymi się mierzymy. Priorytetem i misją ministerstwa powinny być jak najszersze działania umożliwiające aktywizację Polaków – mówi minister Nitras.

Większe wynagrodzenie dla animatorów

Istotną zmianą w nowym programie jest znaczące zwiększenie wynagrodzenia dla animatorów. Od tego roku resort w całości pokryje 100 godzin pracy animatora, a koszt prowadzącego zajęcia wzrośnie z obecnych 24 zł brutto do 60 zł brutto za godzinę. To oznacza, że animator, który pozytywnie przejdzie rekrutację, będzie mógł liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 6 tys. zł brutto.

Program „Aktywna Szkoła” zakłada dofinansowanie trzech zadań:

  1. Wspieranie działań sportowych na terenie szkół w weekendy (soboty, niedziele)
  2. Wspieranie działań aktywizujących prowadzonych na samorządowych (w tym szkolnych) obiektach sportowych
  3. Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 60 zł za godzinę pracy. Nowy program w szkołach, do wydania miliony. Wyższe wynagrodzenia animatorów i dofinansowanie obiektów sportowych - Strefa Edukacji

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto