MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za budowę domu biorą się w Polsce marzyciele. Co trzeci marzy o ogrodzie, co czwarty – o życiu na wsi

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Do budowy domu najczęściej przystępujemy, bo marzyliśmy o tym od lat. To najczęściej deklarowana motywacja.
Do budowy domu najczęściej przystępujemy, bo marzyliśmy o tym od lat. To najczęściej deklarowana motywacja. 123RF.com
Do budowy domu motywują nas głównie marzenia. Jak pokazują badania, dla jednych jest to marzenie o zamieszkaniu na swoim, dla drugich – o własnym ogrodzie, dla jeszcze innych – o ucieczce z miasta. Jeśli zauroczy nas okolica, wszystko inne traci na znaczeniu: zgodzimy się nawet na wysoką cenę działki czy długie dojazdy do pracy lub szkoły.

Spis treści

Do budowy domu przystępują ci, którzy mieli odwagę spełnić marzenia

Budowa domu kojarzy się z poważnym, kosztownym przedsięwzięciem i inwestycją na lata. Ankieta przeprowadzona przez Oferteo.pl pokazała jednak, że wszystko zwykle zaczyna się od... marzenia. Zapytani o powód przystąpienia do budowy, inwestorzy najczęściej wymieniali nie kwestie praktyczne – jak powiększenie się rodziny (11 proc.) czy chęć zainwestowania oszczędności (12 proc.) – tylko fakt, że w ten sposób spełniali marzenie o własnym domu. Taki powód wskazało aż 59 proc. ankietowanych.

– Co roku jest to najistotniejszy czynnik wpływający na decyzję o takiej inwestycji. Odsetek osób udzielających takiej odpowiedzi był wyższy o 7 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją badania – podaje raport Oferteo.pl.

Powody rozpoczęcia budowy domu
Powody rozpoczęcia budowy domu Oferteo.pl

Jak się okazuje, budującymi kierują także inne marzenia. Blisko co trzeci przyznał, że do budowy zmotywowała go chęć posiadania ogrodu (31 proc.), co było drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią. Polacy budujący domy marzą także o przeprowadzce z miasta na wieś oraz o posiadaniu większej przestrzeni do życia (po 27 proc.). Jeśli chodzi o bardziej prozaiczne powody, to co piąty badany (22 proc.) wskazał, że budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania w bloku czy kamienicy.

O wyborze działki budowlanej zwykle decyduje wygląd okolicy

Badanie pokazało też, że również przy wyborze miejsca pod budowę domu dużą rolę odgrywają emocje. Aż 65 proc. ankietowanych podało, że zdecydowało się na konkretną działkę z powodu jej okolicy. Dopiero na drugim miejscu (31 proc.) znalazła się cena gruntu, a kwestie praktyczne takie jak odległość od miejsca pracy czy najbliższej rodziny brano pod uwagę w dalszej kolejności (po 17 proc.).

– Wybierając działkę, na której chcemy postawić swój nowy dom, decydujemy się również na miejsce, w którym zamierzamy żyć przez najbliższe lata. Najważniejszym decydującym czynnikiem dla inwestorów są estetyczne walory okolicy – podaje raport.

Co zadecydowało o wyborze działki budowlanej?
Co zadecydowało o wyborze działki budowlanej? Oferteo.pl

Jak się okazuje, swoje miejsce na Ziemi najczęściej znajdowaliśmy na wsi lub na terenach podmiejskich, które pod budowę domu wybrało aż 68 proc. ankietowanych. Jednocześnie co piąty budujący w zasadzie nie miał wyboru w kwestii lokalizacji, bo po prostu postawił dom na działce, którą odziedziczył lub otrzymał w darowiźnie.

Koszt budowy domu wzrósł, ale nie drastycznie

A jak wygląda dziś praktyczna strona budowy? Jak wyliczyli eksperci Extradom.pl, w I kwartale 2023 r. koszt budowy netto domu 151-metrowego wraz z wykończeniem wynosił ok. 800 tys. zł. Oznacza to podwyżkę w stosunku do ubiegłego roku, ale niedużą – o zaledwie ok. 75 tys. zł. To wyraźny sygnał, że uspokoiło się zeszłoroczne szaleństwo cenowe na rynku materiałów budowlanych.

Dla inwestorów 2023 r. powinien też być stosunkowo łatwy z powodu nadchodzących zmian w prawie. Najważniejszą będzie umożliwienie budowy domu bez pozwolenia także dla budynków o metrażu większym niż 70 m kw. Pozwoli to wznieść budynek według uproszczonej procedury. Inna istotna zmiana to postępująca cyfryzacja procesu budowlanego, która powoduje, że coraz więcej spraw można załatwić przez Internet. Co więcej, od połowy przyszłego roku obieg dokumentów budowlanych stanie się już w pełni cyfrowy – skończy się składanie papierowych wniosków i projektów.

– Dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Będzie to SOPAB – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za budowę domu biorą się w Polsce marzyciele. Co trzeci marzy o ogrodzie, co czwarty – o życiu na wsi - RegioDom.pl

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto