Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Wilkowa do Obliwic przeszli śladami Jana Kiśluka. Tak chcą upamiętnić znanego przewodnika

Marcin Kapela
Marcin Kapela
To II Rajd Pieszy Szlakiem Turystycznym im. Jana Kiśluka. Jego uczestnicy przeszli z Wilkowa Nowowiejskiego do Obliwic.
To II Rajd Pieszy Szlakiem Turystycznym im. Jana Kiśluka. Jego uczestnicy przeszli z Wilkowa Nowowiejskiego do Obliwic. Marcin Kapela
Kilkadziesiąt osób przybyło w sobotnie przedpołudnie do Wilkowa Nowowiejskiego, żeby po powitaniu przez Krzysztofa Pruszaka wyruszyć w II Rajd Pieszy Szlakiem Turystycznym im. Jana Kiśluka do Obliwic. Jan Kiśluk był dyrektorem biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska - Łeba, znanym przewodnikiem turystycznym PTTK, członkiem lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego i organizatorem wielu imprez turystycznych, krajoznawczych i kulturalnych. Odszedł nagle 22 kwietnia 2022 r. Organizowane po raz drugi wydarzenie jest formą upamiętnienia.

II Rajd Pieszy Szlakiem Turystycznym im. Jana Kiśluka

18 czerwca 2022 r., a więc niespełna dwa miesiące po nagłej śmierci, szlak turystyczny z Wilkowa Nowowiejskiego do Obliwic otrzymał imię Jana Kiśluka. Wtedy też odbył się inauguracyjny rajd. Za życia osobiście otwierał 5,2 kilometrowy pieszy szlak turystyczny, tak chętnie odwiedzany przez turystów i amatorów Nordic Walking, wytyczony wspólnie z innym lęborskim przewodnikiem Tadeuszem Krawczykiem.

Na sobotę 16 czerwca zaplanowany został drugi rajd. Jego uczestników witał przyjaciel Jana Kiśluka Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, który debiutował dziś jako przewodnik z uprawnieniami PTTK.

- Trasa rajdu to ostatni oznakowany przez Janka czerwony szlak turystyczny PTTK. Jako przewodnik turystyczny czuje się wychowankiem Janka. To dzięki niemu zainteresowałem się przewodnictwem turystycznym. Ja z kolei wychowałem Janka na konferansjera przez 20 lat. Jako przewodnik zawsze będę organizować ten rajd czerwonym szlakiem PTTK, będącym łącznikiem czarnego szlaku dawnego Maratonu Ekologicznego. Uczestnikom rajdu zamierzam pokazać 200-letnią sosnę, która jest zabytkiem przyrodniczym na "Ratajce", tzw. sklep, Łabędzi Staw, cztery liczące 400 lat dęby, w tym Lech, Czech i Rus, lapidarium w Obliwicach.

Na rajd przybyła także Barbara Ząbczyk - Chmielewska, przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK Wojewódzki Samorząd Przewodników PTTK.

- To jest nasze zobowiązanie w stosunku do Jaśka, rajd to chyba najlepsza forma jego upamiętnienia. Minął ponad rok a pozostało po nim puste miejsce. Żyje w naszych wspomnieniach, ale jestem pewna, że jest też teraz tutaj z nami. Mam nadzieję, że będzie z nami wędrować.

Wśród uczestników był także Konrad Chmiel, prezes Zarządu Lęborskiej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska - Łeba.

Zanim uczestnicy rajdu wyruszyli w drogę, to Krzysztof Pruszak poprosił o uczczenie chwilą ciszy Mieczysława Borkowskiego, emerytowanego kierowcy z Urzędu Gminy Nowa Wieś Lęborska, który przez wiele lat służył pomocą przy organizacji imprez.

Organizatorami rajdu są:

  • Stowarzyszenie Obliwice i Okolice
  • Sołectwo Obliwice
  • Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska - Łeba
  • BNA Polska
  • GOK Nowa Wieś Lęborska
  • Gmina Nowa Wieś Lęborska
  • PTTK Ziemia Lęborska Kahel Klub
  • PTTK Przewodnik Lębork
  • Fundacja Ekologiczno - Sportowa im. Tomasza Hopfera
  • Regionalny Oddział PTTK w Słupsku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Z Wilkowa do Obliwic przeszli śladami Jana Kiśluka. Tak chcą upamiętnić znanego przewodnika - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto