Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykorzystać potencjał jeziora Lubowidzkiego. Gmina Nowa Wieś Lęborska ma plan

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Jezioro Lubowidzkie to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc w sezonie wakacyjnym nie tylko dla mieszkańców powiatu lęborskiego
Jezioro Lubowidzkie to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc w sezonie wakacyjnym nie tylko dla mieszkańców powiatu lęborskiego Marcin Kapela/Przemysław Świderski
Gmina Nowa Wieś Lęborska ma na swoim terenie skarb, jakim jest jezioro Lubowidzkie. Co jednak zrobić, żeby lepiej niż dotychczas wykorzystać jego potencjał?

DOBRE MIEJSCE DLA WCZASOWICZÓW, MORSÓW I WĘDKARZY

Jezioro Lubowidzkie to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc w sezonie wakacyjnym nie tylko dla mieszkańców powiatu lęborskiego. Pełniąc przez cały rok funkcję kąpieliska - latem dla wczasowiczów, zimą zaś dla miłośników morsowania. To również popularne miejsce dla miłośników wędkarstwa. W jeziorze występuje wiele gatunków ryb, jak ukleje, leszcze, liny, okonie, szczupaki, płocie, krąpie, węgorze, a także sielawy czy nawet pstrągi.

Nazwa jeziora oraz przyległej miejscowości Lubowidz wywodzi się od staropolskiego imienia Lubowid. Ogólna powierzchnia tego jeziora przepływowego wynosi 158,2 ha, a maksymalna głębokość 15,6 m.

WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ

Nie brakuje głosów, że jezioro Lubowidzkie to wciąż niewykorzystany potencjał turystyczny. Jednak Gmina Nowa Wieś Lęborska, na terenie której znajduje się ten akwen, ma obecnie w swoim posiadaniu tylko jedną działkę nad jeziorem.

Od 2015 r., kiedy gmina Nowa Wieś Lęborska wybudowała kompleks wypoczynkowy, powstał tam nowy pomost, plac zabaw, parking, zespół siłowni zewnętrznych oraz miejsce do grillowania i palenia ogniska. 75 proc. środków na inwestycję pochodziło z funduszy unijnych.

Gmina z własnych funduszy utrzymuje to miejsce w odpowiednim stanie, wykonując bieżące, niezbędne naprawy w infrastrukturze do czasu kompleksowej modernizacji. Tylko tyle i aż tyle.

OBSZAR CHRONIONY MA SWOJE PRAWA

Teren jeziora należy do "Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Lęborskich", o czym w szczegółach traktuje uchwała Sejmiku Województwa Pomorskiego z marca 2022 r. Zapisy uchwały ograniczają możliwość stawiania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 metrów od jeziora. Wyjątkiem są wyznaczane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (MPZP) "tereny dostępu do wód publicznych w zakresie niezbędnym do pełnienie funkcji plaż, kąpielisk i przystani".

GMINA CHCIAŁABY PRZEJĄĆ SĄSIEDNIE DZIAŁKI

Jeszcze w ubiegłym roku gminni urzędnicy podjęli kroki, żeby przejąć od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa sąsiednie cztery działki. Na dwóch z nich gmina zamierza uregulować dotychczas istniejącą ścieżkę oraz poprawić jej nawierzchnię na terenie przeznaczonym do uprawiania sportu, rekreacji i kultury fizycznej. W przypadku dwóch pozostałych, zgodnie z MPZP, chodzi o las. Od pozytywnej odpowiedzi KOWR-u uzależnione są kolejne działania gminy.

EUROPEJSKIE FUNDUSZE NA MODERNIZACJĘ

Gmina chciałaby uzyskać środki z europejskiego funduszu na modernizację tych terenów. Strategiczne przedsięwzięcie pn. "Pomorskie Kąpieliska", nad którym pracują Urząd Marszałkowski z gminami, obejmuje:

  • budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont infrastruktury kąpielisk
  • zagospodarowanie plaż - place zabaw, siłownie zewnętrzne, zejścia, wiaty, miejsca na ognisko
  • budowę, rozbudowę, przebudowę lub remont magazynów sprzętu wodnego i sanitariatów
  • utworzenie miejsce do wypoczynku i stanowisk dla ratowników wodnych
  • poprawę bezpieczeństwa kąpielisk - sprzęt ratowniczy, monitoring

- Jeszcze nie wiadomo, o jak duże dofinansowanie będzie można się ubiegać a także co może stanowić wydatki kwalifikowalne

- tłumaczy wójt gminy Zdzisław Chojnacki.

O JEZIORZE TAKŻE NA MOF

Zagospodarowanie jeziora Lubowidzkiego jest także tematem poruszanym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka. Tutaj także wiele zależy od wytycznych Urzędu Marszałkowskiego.

- Liczymy na dalszą dobrą współpracę w kwestii współfinansowania tej bardzo ważnej dla całego naszego regionu inwestycji

- podkreśla wójt nowowiejskiej gminy Zdzisław Chojnacki.

- Jezioro Lubowidzkie jest naszym wspólnym dobrem, które służy nie tylko mieszkańcom gminy Nowa Wieś Lęborska, ale także mieszkańcom miasta Lębork, jak również powiatu i gminy Łęczyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lebork.naszemiasto.pl Nasze Miasto