MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka szansa dla pacjentów, którzy chcą odzyskać wzrok. Soczewka teleskopowa po raz pierwszy wszczepiona w Polsce

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
W Lublinie przeprowadzono operację wszczepienia soczewki teleskopowej pacjentce z zaćmą i starczym zwyrodnieniem plamki żółtej. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce, a także nadzieja dla innych osób, które pragną odzyskać wzrok. Okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie kolejne operacje planują wykonać we wrześniu.

Spis treści

Okulista bada wzrok pacjentowi
Soczewka teleskopowa, która pełni rolę szkła powiększającego. svetlana15/123RF

Pierwsza pacjentka z soczewką teleskopową w Polsce

Soczewka teleskopowa, która pełni rolę szkła powiększającego, po raz pierwszy została wszczepiona 91-letniej pacjentce w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. Kolejne operacje tego typu są planowane na wrzesień.

O pionierskiej operacji w lubelskim szpitalu poinformował kierownik kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak.

– Po raz pierwszy w Polsce, a nawet w Europie Wschodniej wszczepiliśmy soczewkę teleskopową pacjentce z zaćmą i starczym zwyrodnieniem plamki żółtej. Do tej pory takim pacjentom z współistniejącymi chorobami nie mogliśmy skutecznie pomóc. Tego typu operacje wykonywane są już na zachodzie Europy m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii – powiedział profesor.

Wyjaśnił, że leczenie operacyjne samej zaćmy przynosi spektakularne sukcesy i powrót pacjentów do pełnej ostrości wzroku, podobnie jak leczenie starczego zwyrodnienia plamki żółtej za pomocą iniekcji w ramach programu lekowego.

– Jednak sporą grupę pacjentów w społeczeństwie stanowią osoby, które cierpią jednocześnie na wiele schorzeń narządu wzroku. Zdarza się, że zgłaszają się oni zbyt późno na terapie i wzrok się znacznie pogarsza, co może doprowadzić w konsekwencji do ślepoty – podkreślił kierownik kliniki.

Na czym polega wszczepienie soczewki teleskopowej?

Dla pacjentów z wielochorobowością narządu wzroku jest w tej chwili nowe rozwiązanie, czyli soczewka teleskopowa – podaje prof. Rejdak.

– Działa jak teleskop Galileusza – oczywiście dostosowany do rozmiarów oka – który pełni rolę szkła powiększającego, bowiem powiększa nawet 2,7 razy. Dzięki temu pacjent może widzieć więcej szczegółów i kolorów – zaznaczył okulista.

Zabieg polega na wykonaniu najpierw standardowej operacji zaćmy, a potem na wszczepieniu soczewki za pomocą specjalnej techniki i zaszyciu rany pooperacyjnej.

Jak dodał szef kliniki, teraz pacjentkę czeka kilkutygodniowa rehabilitacja wzrokowa, która ma na celu naukę odpowiedniego patrzenia.

Soczewka kosztuje około 25 tys. euro i na razie nie jest refundowana w Polsce. Nasza klinika otrzymała kilka sztuk w ramach programu naukowego. Do operacji kwalifikowani są pacjenci po szczegółowych badaniach. We wrześniu planowane są kolejne takie zabiegi – dodał prof. Rejdak.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ agz/

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielka szansa dla pacjentów, którzy chcą odzyskać wzrok. Soczewka teleskopowa po raz pierwszy wszczepiona w Polsce - Strona Zdrowia

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto