Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina jezior, natury i magicznych kręgów. Co skrywają te tajemnicze tereny Kaszub? Atrakcje, mapa, noclegi

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 3.0
CC BY 3.0 Wikipedia.org / Gdaniec / CC BY 3.0
Jeżeli zastanawialiście się kiedyś jak to jest żyć w krainie magii i tajemniczych obrzędów, odpowiedź możecie znaleźć nawet bez konieczności przekraczania granicy - wystarczy udać się na wycieczkę po terenach Szwajcarii Kaszubskiej. Wybierzcie się z nami na wycieczkę po krainie jezior, natury i magicznych kręgów. Co skrywają te tajemnicze tereny Kaszub? Znajdziecie tu także informacje o atrakcjach i noclegach oraz mapę.

Spis treści

Gdzie jest Szwajcaria Kaszubska? Mapa

Szwajcaria Kaszubska to centralna część Pojezierza Kaszubskiego. Głównym (i jedynym) miastem tego regionu są Kartuzy. Wycieczkę po tym pięknych terenach możecie zacząć od Drogi Kaszubskiej, która prowadzi przez kilka tamtejszych wsi, ukazując podróżnym ich wyjątkowy urok.

Miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej - lista

Chociaż Kartuzy są największym miastem na terenie Szwajcarii Kaszubskiej, nie brak tam ciekawych i pięknych terenów, które należą m.in. do miejscowości:

  • Węsiory,
  • Łapalice,
  • Chmielno,
  • Uniradze,
  • Ręboszewo,
  • Trątkownica,
  • i wiele więcej.

Pełna lista miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej - klik.

Kaszuby polską Szwajcarią? Historia nazwy regionu

Pierwszy raz z terminem „Szwajcaria Kaszubska” można było zetknąć się w XIX-wiecznych przewodnikach turystycznych. To określenie trafnie opisuje tę część Polski - znajdziecie tam wiele wzniesień, jezior, łąk i lasów. Podobnie jak Szwajcaria, Kaszuby prezentują się zjawiskowo o każdej porze roku, zachwycając turystów krajobrazami. Według kaszubskich podań, Bóg po stworzeniu świata obdarował Szwajcarię Kaszubską pozostałym pięknem.

Atrakcje Szwajcarii Kaszubskiej - co tam zobaczyć?

Szwajcaria Kaszubska jest miejscem, które każdy z nas powinien odwiedzić choć raz w życiu. Oprócz walorów przyrodniczych skrywa także wiele atrakcji w postaci muzeów, zabytków i parków tematycznych dla całej rodziny. Co dokładnie tam odwiedzić?

Zamek w Łapalicach

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0
Wikipedia.org / Jakub Strzelczyk / CC BY-SA 4.0

Zamek w Łapalicach to niedokończona, okazała budowla, z której historią wiąże się wiele kontrowersji. Budynek zaczął powstawać na początku lat 80. XX wieku na zlecenie producenta mebli Piotra Kazimierczaka. Mężczyzna zmienił w trakcie budowy koncepcję, czego wynikiem jest niedokończony zamek dużo większy niż ten planowany od samego początku (niezgodnie z wydanym wcześniej pozwoleniem). Inwestor borykał się później z dużymi problemami finansowymi, a mury zamku w stanie surowym stały się niemałą atrakcją turystyczną okolicy. Co prawda wejście tam jest zabronione, jednak warto zobaczyć go z daleka - już wtedy robi ogromne wrażenie.

Cmentarzysko Kurhanowe w Uniradzach

Kurhany to rodzaj mogiły przypominającej kształtem kopiec. W Uniradzach zlokalizowane jest całe cmentarzysko, na którym według badaczy chowano urny z ludzkimi prochami już w epoce brązu. W przeszłości obrządek pogrzebowy na Pomorzu nakazywał palenie zwłok wraz z ozdobami i ubraniami - tym bardziej dziwi więc fakt, że na terenie cmentarza znaleziono dobrze zachowany warkocz, przyozdobiony bursztynem. Cmentarzysko zlokalizowane jest w miejscowości Uniradze, niedaleko leśniczówki i zajmuje teren kilku kilometrów.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Kamienne kręgi w Węsiorach.
Kamienne kręgi w Węsiorach. fot. Wolfgang Pohl, domena publiczna

Zobaczenie kamiennych kręgów w Węsiorach to gratka dla fanów historii i tajemniczych opowieści. W I wieku n.e. tereny te zamieszkiwali członkowie plemion skandynawskich. Przypuszcza się, że kręgi były miejscem odprawiania magicznych rytuałów, chowano tam również zmarłych. Na ten kompleks składają się aż 4 takie kręgi i ponad 20 kurhanów. Do dziś można spotkać tam osoby, które wierzą w magiczną moc kręgów. Wycieczkę w tamte strony polecamy wszystkim o mocnych nerwach.

Wiatrak koźlak w Ręboszewie

Na pamiątkę wiatraków, które zdobiły w przeszłości wiele zakątków Kaszub, w miejscowości Ręboszewo zrekonstruowano jeden z nich - majestatyczny wiatrak typu „koźlak”. Zlokalizowany jest na Górze Sobótka, skąd podziwiać można piękne krajobrazy raduńskich jezior. Latem, kiedy pogoda dopisuje, wiatrak przeobraża się w klimatyczną kawiarenkę lub apartament dla czterech osób. Można tam także zamówić pokazy mielenia ziarna na mąkę i wypieku chleba.

Gołubieński Ogród Botaniczny

Ogród w Gołubiu jest naprawdę wyjątkowy - kiedyś był to prywatny ogród ozdobny, w którym dziś można podziwiać ponad 6 tys. gatunków roślin, z których 140 należy do gatunków
objętych ochroną. To świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi, które będą mogły przejść się dostosowanymi do wieku ścieżkami dydaktycznymi i przebywać wśród pięknych kwiatów podziwiając ich kolory i zapachy.

Godziny otwarcia
Gołubieński Ogród Botaniczny można podziwiać od 1 kwietnia do 31 października w godz. 10:00 - 18:00.

Świat Labiryntów w Blizinach

Nazwa tego obiektu mówi sama za siebie - to rzeczywiście świat labiryntów, w którym każdy gość znajdzie rozrywkę dopasowaną do swojego wieku. Spokojnie możecie wybrać się tam z dziećmi, bo w ofercie znajdują się łatwiejsze ścieżki dla najmłodszych oraz labirynty dla dorosłych (w polu kukurydzy i drewniane). Jeżeli wybieracie się nad morze, po drodze koniecznie zawitajcie do Świata Labiryntów by przeżyć niezapomnianą przygodę.

Cennik i godziny otwarcia
Chociaż cennik i godziny otwarcia na sezon 2022 nie zostały jeszcze podane, w roku 2021 obiekt był czynny od 1 lipca, a ceny biletów (w zależności od sezonu) wahały się między 35 a 45 zł. Informacje na temat sezonu 2022 - klik.

Pozostałe atrakcje Szwajcarii Kaszubskiej, czyli pomysł na udaną wycieczkę

Powyższe atrakcje to oczywiście dopiero początek listy ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w regionie. Gdzie jeszcze udać się podczas wycieczki?

  • Galeria Volkswagena w Pępowie
  • Dwór Sikorskich i Wybickich w Sikorzynie
  • Kamienne Wesele w Trątkownicy
  • Most w Rutkach
  • Młyn na Raduni w Chmielonku
  • Wieża widokowa na Wieżycy
  • Trasy rowerowe w Szwajcarii Kaszubskiej

Z dziećmi:

  • Park Rozrywki „Minigolf na Mapie Kaszub” w Zgorzałem
  • Park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie
  • Park Edukacyjny Zoo - Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie

Noclegi w Szwajcarii Kaszubskiej - gdzie przenocować?

Na terenie całej Szwajcarii Kaszubskiej znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych i domów wczasowych, które zlokalizowane są m.in. w Kiełpinie, Gołubiu czy Gowidlinie. Jeżeli jesteście miłośnikami podróży camperem, możecie skorzystać z malowniczo położonego campingu nr 20 w Przywidzu. Obok znajduje się także restauracja, plaża i jezioro.

Zabierz ze sobą świeże jedzenie i picie

Materiały promocyjne partnera

Źródło: szwajcariakaszubska.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto