MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw nowemu wariantowi koronawirusa dostępne w przychodniach

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
We wtorek, 5 grudnia szczepionki z wariantem Kraken dotarły do słupskiego szpitala.
We wtorek, 5 grudnia szczepionki z wariantem Kraken dotarły do słupskiego szpitala. WSS Słupsk
Od dziś (06.12.2023 r.) osoby powyżej 12. roku życia mogą zaszczepić się szczepionką przeciw nowemu wariantowi koronawirusa XBB.1.5. Będzie ona dostępna w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i niektórych aptekach. Szczepienie nie jest obowiązkowe, jest zalecane.

Nie będzie już ani powszechnych, ani mobilnych punktów szczepień. Nikt nie spodziewa się takich tłumów, jak to było w przypadku pierwszej fali pandemii w 2020 roku. Każdy będzie mógł się zaszczepić w swojej przychodni POZ lub każdej innej, która przystąpiła do programu. Szczepienia będą też dostępne w aptekach, choć póki co - na liście aptek w Pomorskiem są tylko cztery punkty. W niektórych przychodniach szczepionki już są, w innych dopiero będą zamawiane.

- Zarówno przychodnie jak i apteki szczepionki zamawiają bezpośrednio z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Nie mamy więc jako NFZ żadnych informacji na temat terminów dostaw. Szczepionki do szczepień są zabezpieczane przez Ministra Zdrowia, a koszt usługi - kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania - finansuje NFZ - informuje Monika Kierat, rzecznik prasowa NFZ w Gdańsku.

- Dotarły do nas wczoraj, więc od dziś zaczynamy rejestrację na szczepienia. Trudno przewiedzieć, jakie będzie zainteresowanie, ale na pewno dla nikogo szczepionki nie zabraknie. W razie potrzeby sukcesywnie będziemy domawiać - mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, któremu podlega także przychodnia POZ przy ul. Hubalczyków.

W Samodzielnym Publicznym Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupsku pracownicy przeszli wczoraj szkolenie m.in. z zakresu kwalifikacji do szczepień.

- Szczepionki możemy zamówić dopiero dziś i tak też zrobimy. Nie będziemy szczepić we wszystkich naszych placówkach, ale jedynie w tej przy ul. Wojska Polskiego. Rejestrować można się osobiście, telefonicznie lub przez Internetowe Konto Pacjenta - informuje Jarosław Wawrzyniak, specjalista ds. marketingu w SPM ZOZ w Słupsku.

Kwalifikacja na szczepienia

Skierowanie na szczepienie zostanie wystawione automatycznie, znajdziemy je w Internetowym Koncie Pacjenta. Niektórzy otrzymali je już we wrześniu. Jeśli ktoś nie potrafi odnaleźć skierowania w formie elektronicznej, nie ma powodu do niepokoju. Zostanie ono odnalezione w systemie przez rejestratorkę w poradni POZ. Osoba uprawniona w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić takie skierowanie, oceniając wiek oraz termin od przyjęcia ostatniej dawki tj. minimum 6 miesięcy.

- Każdy pacjent będzie zweryfikowany przy rejestracji i jeśli spełnia wymogi, zostanie zarejestrowany na szczepienie - uspokaja Jarosław Wawrzyniak.

Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem:

  • Internetowego Konta Pacjenta.
  • W placówce POZ lub w aptece.
  • Przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl.
  • Przez infolinię 989 (będzie działać do 16 grudnia).
  • Szczepienia są zalecane, ale nie są obowiązkowe.

- Decyzję każdy musi podjąć sam, po konsultacji ze swoim lekarzem. Każdy inaczej zniósł poprzednie szczepienia, u każdego też przebieg Covid-19 był inny - mówi Monika Kierat.

Skuteczność szczepień

Pamiętajmy jednak, że szczepienie – jak wskazują eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - nadal pozostaje najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ciężkich powikłań COVID-19 i hospitalizacji, a nawet zgonu. W kolejce powinny ustawić się osoby z obniżoną odpornością, seniorzy oraz personel medyczny – ten z pierwszej linii frontu.

"COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną w historii szczepień. Po roku od opracowania i rejestracji szczepionek przeciw COVID-19 do powszechnego użycia, możemy już potwierdzić, że żadne szczepionki nie zostały przebadane pod tak wieloma aspektami i na tak różnych grupach" – czytamy na stronie poświęconej szczepieniom prowadzonej przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy.

Szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nadal nie jest wpisane w żaden kalendarz, choć eksperci widzą taką potrzebę. Ich zdaniem będziemy się szczepić co sezon, tak jak w przypadku grypy - wirusy przecież mutują i nie dadzą o sobie zapomnieć. Zastrzegają jednak, że szczepienie powinno pozostać bezpłatne i nieobowiązkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczepienia przeciw nowemu wariantowi koronawirusa dostępne w przychodniach - Głos Pomorza

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto