Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer z przewodnikiem po Nowym Stawie. Bernard Jesionowski oprowadzi miłośników historii, a na koniec ognisko

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu zaprasza na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Wydarzenie jest organizowane w 79 rocznicę zakończenia działań wojennych.

Już 16 marca historyczny spacer po Nowym Stawie

Spacer z przewodnikiem po Nowym Stawie, na który zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu, odbędzie się w najbliższą sobotę (16 marca). O mieście podczas tej wycieczki opowie osoba, której miłośnikom historii z powiatu malborskiego specjalnie przedstawiać nie trzeba.

Przewodnikiem będzie Bernard Jesionowski - znawca historii i kultury regionu pomorskiego, zabytkoznawca. Od 1994 do 2022 konserwator Działu Konserwacji Zamków Muzeum Zamkowego w Malborku, wcześniej inspektor Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Gdańsku (1990-1993), kierownik, a następnie dyrektor Biura Badań i Dokumentacji Zabytków w Elblągu (1977–1990). Autor wielu publikacji o architekturze zamku malborskiego, a także prac popularnonaukowych z zakresu historii poczty oraz filokartystyki. W 2011 roku uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

ZOBACZ TEŻ: Kronika Zespołu Szkół Rolniczych im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Stawie

Jak informują organizatorzy, trasa obejmie najciekawsze zakątki Nowego Stawu, pomniki przyrody, miejsca historyczne. Spacer rozpocznie się o godz. 11 na rynku Kościuszki, a zakończy się ogniskiem przy siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Nowego Stawu przy ul. Mickiewicza 51.

Sobotnie wydarzenie jest organizowane w 79 rocznicę zakończenia działań w rejonie Nowego Stawu. Wojciech Łukaszun, autor książki „Żuławy w 1945 r.”, pisze, że Nowy Staw był ważnym punktem niemieckiej obrony przed nacierającą Armią Czerwoną – dokładnie oddziałami 2 Armii Uderzeniowej 2 Frontu Białoruskiego, wspartej przez 48 Armię. Walki były krótkie i bardzo intensywne. Do 11 marca Nowy Staw został całkowicie opanowany przez wojska sowieckie. Zabudowa miasta w wyniku działań wojennych została zniszczona w ponad 25 procentach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto