Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze Kolumba i Kaszubi postawili kapliczkę Maryjną w Łebie. Potem była zabawa na festynie

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Przy Centrum Miłosierdzia przy ulicy Nadmorskiej 21 w Łebie można od niedzieli 14 maja już oficjalnie modlić się przed kapliczką Maryjną. Jej uroczystego poświęcenia dokonał ks. Zenon Myszk. Kapliczkę ufundowali Rycerze Kolumba z Łeby oraz tamtejszy oddział ZK-P.
Przy Centrum Miłosierdzia przy ulicy Nadmorskiej 21 w Łebie można od niedzieli 14 maja już oficjalnie modlić się przed kapliczką Maryjną. Jej uroczystego poświęcenia dokonał ks. Zenon Myszk. Kapliczkę ufundowali Rycerze Kolumba z Łeby oraz tamtejszy oddział ZK-P. Marcin Kapela
W niedzielę 14 maja w Łebie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Przy Centrum Miłosierdzia przy ul. Nadmorskiej 21 została poświęcona kapliczka Maryjna, ufundowana przez Rycerzy Kolumba z Łeby oraz tamtejszy oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Poświęcenia kapliczki dokonał ks. Zenon Myszk, dziekan Dekanatu Łebskiego. Wśród uczestników uroczystości był senator RP, łebianin Kazimierz Kleina oraz władza samorządowe powiatu lęborskiego. W drugiej części wydarzenia odbył się festyn z muzyką i poczęstunkiem.

W Łebie stanęła kapliczka Maryjna

Przy Centrum Miłosierdzia przy ulicy Nadmorskiej 21 w Łebie można od niedzieli 14 maja już oficjalnie modlić się przed kapliczką Maryjną. Jej uroczystego poświęcenia dokonał ks. Zenon Myszk - proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Łebie i dziekan Dekanatu Łebskiego a zarazem prezes łebskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Kapliczkę ufundowali Rycerze Kolumba z Łeby oraz tamtejszy oddział ZK-P. Ks. Zenon Myszk poprowadził Nabożeństwo Majowe przy nowopowstałej kapliczce.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce - brat Marek Ziętek i brat Jacek Pisz. Obecny był także brat Zbigniew Gierczak - współzałożyciel i członek Łebskiej Rady.

W uroczystości uczestniczył senator RP Kazimierz Kleina oraz przedstawiciele samorządu powiatowego - starosta lęborska Alicja Zajączkowska i przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego Mirosław Tandek.

Po poświęceniu i nabożeństwie festyn integracyjny

Po uroczystości jej organizatorzy zaprosili na festyn integracyjny na placu przed budynkiem Łebskiego Towarzystwa Oświatowego. Festynowe atrakcje przyciągnęły mieszkańców i odwiedzających Łebę turystów. Gości przywitał i atrakcje zapowiedział Jan Biernacki.

- Wiwat Jezus!

- rozpoczął swoją wypowiedź Wielki Rycerz Jacek Beczyczko z Łeby.

- Bardzo cieszymy się, że ta wspólna inicjatywa Rycerzy i Kaszubów udała się. Na kapliczce są akcenty kaszubskie i rycerskie, bo Łeba jest na Kaszubach. Tak, jak powiedział ks. Zenon, kapliczka została wyrzeźbiona przez morze a Rycerze tylko wyciosali młotkiem i dłutem miejsce na postawienie figurki.

Rycerze Kolumba działają w Łebie od 6 lat, w Polsce od 2006 r. Na całym świecie działa ich ponad 2 miliony, w Polsce ponad 7 tysięcy zgromadzonych w 180 radach, w tym w Łebie przy parafii św. Jakuba Ap.

Jednym z uczestników wydarzenia był senator RP, łebianin Kazimierz Kleina.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Zrzeszeniu Kaszubsko - Pomorskiemu i Rycerzom Kolumba oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tego ważnego punktu z kapliczką w Łebie.

Z zaproszenia organizatorów skorzystała także starosta lęborska Alicja Zajączkowska.

- Przypomniałam sobie czasy dzieciństwa, kiedy Nabożeństwa Majowe były tak popularne w naszych rodzinach. Jestem przekonana, że wiele osób, kiedy jest im ciężko, zaczyna odmawiać "Pod Twoją obronę". Gratuluję organizatorom.

W programie były koncerty z muzyką na żywo w wykonaniu zespołów "Meritum" z Wicka, "Głos Serca" z Łeby, polsko - ukraińskiego zespołu dziecięcego "Flota Zjednoczonych Serc" czy "Dwie Barwy".

Działalność uniwersytetu w Łebie

Kapliczka została postawiona przy ulicy Nadmorskiej 21. W 2019 r. został utworzony Łebski Uniwersytet Stella Maris. Razem z Łebskim Towarzystwem Oświatowym administruje przechodzącymi modernizację budynkami w tym miejscu.

- To wspólny mianownik w postaci edukacji dorosłych, którą jako Związek Diecezjalny Diecezji Pelplińskiej realizujemy z Łebskim Towarzystwem Oświatowym. Z różnych zewnętrznych źródeł pozyskujemy fundusze na remont tego budynku. Uniwersytet Ludowy ma specjalizować się w edukacji gastronomicznej. W kuchni stworzyliśmy pracownię, gdzie można uczyć 10 osób kuchni regionalnej

- wyjaśnia ks. Zenon Myszk, diecezjalny duszpasterz Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej.

- Chcemy pokazać, że Uniwersytet Ludowy jako forma edukacji może bardzo pomóc w odnajdywaniu się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Łebski Uniwersytet zajmuje się przede wszystkim gastronomią i hotelarstwem, ale jak jest potrzeba zająć się kształceniem uchodźców z Ukrainy, to także jesteśmy otwarci.

W ubiegły roku przeprowadzonych zostało ponad 180 godzin warsztatów dla różnych grup. Obecnie trwają przygotowania do realizacji dużego wakacyjnego projektu promocji uniwersytetów ludowych na całą Polskę. Mając miejsca noclegowe wkrótce mają zostać ogłoszone różne programy z których Uniwersytet zamierza skorzystać.

W najbliższym czasie Centrum Miłosierdzia przyjmie pod swój dach Ukrainki, aby przygotować je do pracy w gastronomii.

- Zajęcia będą polegały na nauce obsługi sprzętów kuchennych, jak zachować bezpieczeństwo w pracy

- mówi ks. Zenon Myszk.

Od lipca 2022 r. działa w Łebie świetlica integracyjna dla dzieci z Ukrainy. Pomysł utworzenia miejsca, w którym dzieci mogłyby spędzać czas, powstał dzięki podpisaniu porozumieniu pomiędzy Rycerzami Kolumba w Łebie, Związkiem Diecezjalnym Dzieło Kolpinga Diecezji Pelplińskiej a Łebskim Towarzystwem Oświatowym.

- W czasie, kiedy będą pracować, Ukrainki będą miały możliwość zostawić pod opieką swoje dzieci pedagogom pochodzącym także z Ukrainy.

Trwa remont obiektu przy ulicy Nadmorskiej

Obiekt przy ulicy Nadmorskiej przechodzi obecnie remont.

- W planach mamy jeszcze termomodernizację - ocieplenie budynku, wymiana pozostałej części okien i drzwi, może fotowoltaika czy pompa ciepła. Najpierw jednak musimy przeprowadzić audyt, żeby zorientować się w kosztach

- tłumaczy ks. Zenon Myszk.

- Na razie remont pochłonął około 1 miliona zł. Szukamy dotacji na dalszą część.

W przygotowanie wczorajszego wydarzenia włączył się Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga, który wspólnie z Rycerzami działa w ramach przedsięwzięć realizowanych w Centrum Miłosierdzia w Łebie. W organizację wydarzenia włączyło się także stowarzyszenie EDUQ z Lęborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto