Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozdano nagrody w konkursie "Nie daj szansy AIDS"

opr.Rog.
starostwo powiatowe Lębork
Podniesieniu poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS poświęcony był konkurs dla młodzieży „Nie daj szansy AIDS”, przeprowadzony przez Starostwo Powiatowe i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lęborku. Okazją do wręczenia nagród był Światowy Dzień AIDS, ustanowiony 34 lata temu przez WHO, przypadający na pierwszy dzień grudnia.

Konkurs trwał od 18.10.2022 r do 23.11.2022 r. i polegał na wykonaniu przez uczniów szkół ponadpodstawowych plakatu o wymowie profilaktycznej. Jury oceniało zgodność z tematem, pomysłowość i oryginalność plakatu, estetykę wykonania, czytelność i wymowę edukacyjno - zdrowotną. Jury przyznało trzy nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia:
Nagrody otrzymali:
I miejsce – Natalia Betscher – klasa III PRH – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku
II miejsce – Dawid Zganiacz – klasa III TI – Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku
III miejsce – Paulina Pipka – klasa II PFM – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku
Wyróżnienia:

  • • Katarzyna Labudda – klasa III PFM – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku,

  • • Kacper Wiśniewski – klasa 2 W – Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku,

  • • Małgorzata Kropidłowska – klasa IV RHA – Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku.

Prace oceniali: Ewa Burak - naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lęborku – przewodnicząca jury, Dorota Kidrowska - podinspektor w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych, Marzena Kowalczyk - pracownik Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lęborku oraz Krystian Kuczyński - inspektor w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych. Pracą młodych plastyków pokierowali opiekunowie: Katarzyna Groth i Iwona Labuda.
Nagrody i wyróżnienia wręczali: Edmund Głombiewski - wicestarosta lęborski i Renata Zając, kierownik Zakładu Higieny Komunalnej w Państwowym Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym.

- Problem HIV/AIDS to nie tylko problem natury epidemicznej, ale również niosący znaczne negatywne skutki społeczne, bo dotyczący całych rodzin osób zakażonych i ich społecznego wykluczenia

- mówił otwierając spotkanie wicestarosta Edmund Głombiewski.

- Rosnąca z roku na rok świadomość skutków zakażenia HIV ograniczyła rozmiar problemu, jednak w dalszym ciągu na świecie corocznie nowym zakażeniom ulega prawie 1,5 mln osób. Tak więc ważne są wszelkie działania profilaktyczne i edukacja. Wirus HIV istnieje, choroba AIDS również, a my musimy uczyć się jak ustrzec się zagrożeń, ale też jak żyć bezpiecznie i tolerancyjnie w społeczeństwie, w którym również funkcjonują ludzie dotknięci tą chorobą.

Na wszystkich uczestników spotkania w sali audiowizualnej czekały materiały informacyjne dotyczące HIV/AIDS i prelekcja, którą zaprezentowała Anna Kalisz - Szyszka - koordynatorka szczepień w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku.
Światowy Dzień AIDS, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzony jest corocznie od 1 grudnia 1988 roku. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. To data, integrująca wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych w wymiarze globalnym. Od lat kampania odbywa się pod hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy.”, ale dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające przykuć uwagę światowej społeczności na różne aspekty epidemii (np. „Jeden Świat. Jedna Nadzieja”, „Czy słyszałeś mnie dzisiaj?’ – Kobiety, dziewczęta, HIV i AIDS” albo „Żyj i daj żyć – stygmatyzacja i dyskryminacja”). Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: „Wyrównujmy” (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania. Zgodnie z założeniami UNAIDS, rok 2030 został wyznaczony jako data graniczna wyeliminowania AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. To optymistyczny wariant, którego realizację opóźniła pandemia COVID-19 i ciągle funkcjonujące nierówności. Zdaniem Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, to właśnie przeciwdziałanie nierównościom stanowi klucz do założonego sukcesu.
Zgodnie ze stanem na połowę listopada 2022, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, w naszym kraju, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27.552 osób. Ogółem odnotowano 3.868 zachorowań na AIDS, a 1.448 chorych zmarło.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozdano nagrody w konkursie "Nie daj szansy AIDS" - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto