Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Wykonano najtrudniejszą część pierwszego etapu prac

Robert Gębuś
Robert Gębuś
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa ma już wylane najniżej położone fundamenty. Dużą atrakcją muzeum będzie ponad 140 tonowy kuter rybacki który stanie wewnątrz budynku.

Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie weszła w kolejną fazę prac.

-Najgorsze mamy za sobą, bo już mamy wylane najniżej położone płyty fundamentowe. Teraz zostały nam ławy, ściany i stropy fundamentowe pod słupy

- informuje Ryszard Antkiewicz, prezes "Budomexu" realizującego budowę Muzeum Archeologii Morskiej i Rybołówstwa w Łebie.
Wykonano także część instalacji sanitarnej, ponieważ jest ona położona w płycie fundamentowej i nie dałoby się później zrealizować tych prac. Prezes "Budomexu" podkreśla, że to bardzo trudna budowa. - Miejscami schodzimy poniżej czterech metrów poniżej poziomu morza -wyjaśnia. -Cały czas pompujemy tę wodę, żeby obniżyć poziom wody na naszym terenie ale jest to trudne, bo jesteśmy ok. 10 metrów od kanału portowego.
To pierwszy etap inwestycji, którą finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w Łebie będzie filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jego zakończenie planowane jest w czerwcu przyszłego roku. Jak podkreśla Ryszard Antkiewicz, później planowane są przetargi na kolejne etapy prac i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możliwe jest zakończenie budowy w ciągu 2-3 lat. Całość ma kosztować ok. 60 mln zł. Na 3 tys. metrów kwadratowych powstanie nowoczesny budynek czterokondygnacyjny. W środku planowana jest duża, otwarta przestrzeń z ekspozycją statków, kutrów itp. Budowla będzie ze wszystkich stron oszklona, dojdą do tego lamele drewniane. Dużą atrakcją będzie kuter, umieszczony wewnątrz muzeum. - Oryginalny kuter będzie stał na parterze. Pracujemy nad technologią wstawienia go do wewnątrz, bo on musi być wstawiony przed zamknięciem budynku- mówi Ryszard Antkiewicz.
Kuter waży około 140 ton i obecnie stoi w Gdańsku.

- Przyprowadzenie go do Łeby i wstawienie go do wewnątrz nie jest takie proste

- mówi Ryszard Antkiewicz.

- Dźwig pływający nie ma takiego wysięgu a z kolei dźwigi, które mogą tam wjechać nie mają tyle miejsca i mamy kolizję ze słupami, które powinniśmy już wnosić i ze stropami.

Przypuszczalnie będziemy musieli wstrzymać część robót wstrzymać, żeby wstawić kuter i dopiero potem je kończyć. Trwają zaawansowane prace, żeby móc wstawić kuter. Będzie on prawdopodobnie wcześniej przecięty na dwie części.

Czytaj również:Ruszyła budowa muzeum w Łebie

Zapowiada się duża atrakcja w Łebie
Na sześciu tys. m.kw. powierzchni powstanie unikatowa ekspozycja. Trafią tam eksponaty archeologiczne zebrane podczas podwodnych badań prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz ekspozycje opowiadające o historii rybołówstwa bałtyckiego.
-Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort podkreśla przy tym walor edukacyjny placówki skierowany do szerokiego grona zwiedzających, a szczególnie do najmłodszych odbiorców. -W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia edukacyjne i warsztatowe dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi, które naukę przeistoczą w niepowtarzalną przygodę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rośnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa. Wykonano najtrudniejszą część pierwszego etapu prac - Lębork Nasze Miasto

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto