MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Okulista czy optometrysta – do kogo po okulary? Przy problemach ze wzrokiem i pogorszeniu widzenia pomogą obaj specjaliści. Do którego iść?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Coraz więcej osób ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu. Nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież dotykają problemy ze wzrokiem. Niewątpliwie sprzyja temu zbyt długi kontakt z ekranem komputera, smartfona czy telewizora oraz nie dbanie o wzrok. Można temu zapobiec przeprowadzając regularne wizyty u okulisty. Wzrok może zbadać również optometrysta. Czym zajmuje się ten mało znany specjalista i czym różni się od okulisty?

Spis treści

Kim jest optometrysta i jak wygląda wizyta?

Optometrysta to specjalista ochrony zdrowia, który sprawdza kondycję układu wzrokowego oraz zajmuje się rozpoznaniem i korekcją wad wzroku. Jest to zawód medyczny, a jego przedstawiciele posiadają wykształcenie wyższe, a więc tytuł magistra lub ukończone studia podyplomowe. Specjalista może wykonać badanie wzroku i po wykryciu wady dobrać odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Optometrysta przyjmuje w przychodniach, szpitalach i gabinetach prywatnych, ale najczęściej można go spotkać w salonie optycznym. Dzięki temu na jednej wizycie możemy zbadać wzrok i od razu zakupić okulary lub soczewki korekcyjne.

Badanie wzroku u okulisty
Zarówno u okulisty, jak i optometrysty możemy przeprowadzić badanie wzroku. Czym więc różni się optometrysta od okulisty? freepik.com

Wizyta u optometrysty zwykle trwa ok. 30 minut, najlepiej się na nią wcześniej umówić. Specjalista przeprowadzi wywiad, a następnie zbada wzrok za pomocą sprzętu optycznego. Medyk może wykryć wady takie jak:

  • nadwzroczność,
  • krótkowzroczność,
  • prezbiopia (starowzroczność),
  • astygmatyzm,
  • zaburzenia widzenia obuocznego (zez, heteroforia),
  • zaburzenia akomodacji.

Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą?

Okulista to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób związanych z narządem wzroku. Tylko okulista może rozpoznać chorobę oczu oraz zalecić odpowiednie leki i wypisać na nie receptę. Okulista operuje także narząd wzroku lecząc w ten sposób np. jaskrę, zaćmę czy schorzenia siatkówki.

– Kiedy zaczynam gorzej widzieć, a oczy coraz częściej pieką i łzawią powinienem udać się do optometrysty. Również w sytuacji, gdy potrzebuję dobrać nowe okulary czy dopasować odpowiednie soczewki kontaktowe. Do okulisty musimy iść bezzwłocznie, gdy doszło do urazu lub zmian w okolicach oczu. Również w sytuacjach kiedy ból oczu jest bardzo intensywny albo nasza widoczność jest zaburzona pomimo noszonych soczewek czy okularów – wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Bez względu na to czy wybierzesz lekarza okulistę czy optometrystę nie zapominaj o regularnych wizytach u specjalisty. Badaj wzrok co 2 lata, a jeśli masz wadę wzroku co roku. Pozwoli to zapobiec pogłębianiu się wad wzroku, daje też szansę na właściwe zdiagnozowanie i leczenie poważniejszych chorób oczu na wczesnym etapie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Okulista czy optometrysta – do kogo po okulary? Przy problemach ze wzrokiem i pogorszeniu widzenia pomogą obaj specjaliści. Do którego iść? - Strona Zdrowia

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto