Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na noże i widelce. O Smakach Pomorza piórem Arkadiusza Onascha, gdańskiego restauratora, właściciela restauracji „Winne Grono”

Arkadiusz Onasch
Pomorskie w treści są niepodszywające się pod nic certyfikowane kaszubskie truskawki, jedne z najlepszych na świecie
Pomorskie w treści są niepodszywające się pod nic certyfikowane kaszubskie truskawki, jedne z najlepszych na świecie Fot. Karolina Misztal
Człowiek, by żyć, musi jeść. Najlepiej smacznie i zdrowo, więc przydadzą mu się produkty i wiedza, jak je zamienić w pyszny posiłek. W tym celu dobrze poznawać różne kuchnie, np. lokalną. Tematem rozpoczynającego się cyklu „Na noże i widelce” będą właśnie Smaki Pomorza. Pisze o nich Arkadiusz Onasch, gdański restaurator, właściciel restauracji „Winne Grono”

Jeżeli Pomorze to teren dzisiejszego województwa, historycznie mamy wyjątkową na skalę kraju różnorodność kulturową. Najróżnorodniej było w międzywojniu: dzisiejsze pomorskie należało do trzech państw: II Rzeczypospolitej, III Rzeszy i Wolnego Miasta Gdańska.

Sytuacja ustabilizowała się po 1945 roku. Większość ludności niemieckojęzycznej wyjechała za Łabę (z woli własnej lub nie). Olędrzy z Żuław i Doliny Górnej Wisły spokój znaleźli aż za oceanem, pozostawiwszy za sobą mady wyregulowanych Żuław, cmentarze z prochami wielu pokoleń i domy podcieniowe. Gdańsk się Wilniukami napełnił. Człuchów wysiedlonymi z rodzimych Bieszczad Łemkami cieszyć się musiał, a Żuławy i Pomezania uzupełniły się polskim, żywiołowo odważnym ludem II Rzeczypospolitej.

A jaka jest pomorska kuchnia? Z dziada pradziada mieszkają tu: Kaszubi, Kociewiacy, Borowiacy i Powiślanie - to jedyni nosiciele autentycznego, zachowanego przez generacje, rdzennego smaku wyrosłego z tej ziemi. Te grupy od pokoleń przekazują sobie smak i mają go tak głęboko wryty w geny, jak sosny korzenie w bielicowe piachudry.

Ale to nie wszystkie smaki Pomorza. Mamy wielokulturową, mieszczańską kuchnię Gdańska i wpływy pruskie w Pomezanii. Mamy ludność z całej Polski i jej przywiezione w miejskich walizkach i chłopskich skrzyniach przepisy oraz wielopokoleniową pamięć smaku potraw. Można takie wpływy po junkiersku rugować. Ale można je zasymilować i zaakceptować. Przecież godzi się uznać, że Pomorze to kuchnia fusion.

Co wiesz o kaszubskiej truskawce?

Historia, geografia, wojny i wędrówki ludów sprawiły, że kulinarnie jesteśmy regionem całkiem innym, niż reszta Polski. Tutejsze gospodynie w takich samych garnkach gotują zupy klopsowe i klopsy królewieckie. W takich samych kociewskich grapach wygotowuje się siekane zimne nóżki i mielony zylc. Z takich samych ziaren jest mąka, z której lepi się pierogi z jagodami, wyrabia kartacze i rośnie ciasto na ruchanki.

Kultura kulinarna regionu nie jest niewzruszona, wpisana w sztywne ramy i dana raz na zawsze. Na całym zaawansowanym kulinarnie świecie regionalna kuchnia to nie tylko forma, czyli tradycyjny przepis, ale treść, czyli rodzimy produkt. Smak regionu to smak surowca w przygotowanym daniu, z produktu wyrosłego z lokalnej ziemi.Kociewski ser będzie wtedy, kiedy powstanie z mleka naszej krowy rasy czerwonej, pachnący ziołem z kociewskiej łąki, a to mleko na ser zsiądzie się dzięki pracy dzikich bakterii z powietrza, bez obcych bakcyli. Uznam za smak Pomorza nawet bundz, jeżeli będzie z mleka owcy pomorskiej, na wałach żuławskich wypasanej.

Pomorskie w treści są mi niepodszywające się pod nic certyfikowane kaszubskie truskawki, jedne z najlepszych na świecie. Każdy deser: szpajza czy millefeuille albo panna cotta, który zachowają ich smak, będą mi smakiem Pomorza i tym samym smakiem pomorskiej ziemi. To jest smak nie do podrobienia. Takich lokalnych wyrobów szukajcie, bo tak smakuje Pomorze. Smacznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto