Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony euro na rozwój. Skorzystają Łeba i gminy Nowa Wieś Lęborska, Cewice i Wicko

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Budżet przeznaczony w strategii na realizację projektów przyczyni się także do rozwoju gmin z powiatu lęborskiego.
Budżet przeznaczony w strategii na realizację projektów przyczyni się także do rozwoju gmin z powiatu lęborskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” podpisało umowę z Zarządem Województwa Pomorskiego na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2021-2027. Ponad 4,9 mln euro przyczyni się do rozwoju gmin takich pomorskich miast i gmin, jak Łeba, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko oraz Choczewo, Gniewino i Wejherowo.

Miliony euro na rozwój

Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” podpisało umowę z Zarządem Województwa Pomorskiego na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2021-2027. Budżet strategii przeznaczony jest na realizację projektów przyczyniających się do rozwoju kilku pomorskich gmin, wśród których są miasto Łeba, Nowa Wieś Lęborska, Cewice, Wicko oraz Choczewo, Gniewino i Wejherowo. To kwota ponad 4,9 mln euro (w przeliczeniu ok. 23 mln zł) pochodzących z trzech różnych funduszy unijnych - EFS+, EFRR, EFRROW.

- To historyczny moment dla Choczewa, Gniewina, Wejherowa, Cewic, Nowej Wsi Lęborskiej, Wicka oraz miasta Łeba. Nasze działania skupią się na rozwoju infrastruktury, wsparciu aktywności gospodarczej oraz inicjatywach społecznych i ekologicznych

- zapowiada Zdzisław Chojnacki, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska, jednej z największych gmin na Pomorzu.

Dla kogo i na co pieniądze

Wnioskować o wsparcie będą mogli:

  • mieszkańcy obszaru w zakresie zakupu i instalacji magazynów energii
  • mieszkańcy obszaru w zakresie podejmowania działalności gospodarczej (branża usług czasu wolnego oraz produkcji i sprzedaży spożywczych produktów lokalnych; usług medycznych, paramedycznych i opiekuńczych oraz usług wspierających rodziny
  • mikro i mali przedsiębiorcy z obszaru objętego strategią w zakresie rozwoju działalności gospodarczej (branża usług czasu wolnego oraz produkcji i sprzedaży spożywczych produktów lokalnych; usług medycznych, paramedycznych i opiekuńczych oraz usług wspierających rodziny
  • rolnicy z zakresie powstawania i rozwoju gospodarstw agroturystycznych oraz gospodarstw edukacyjnych;
  • organizacje pozarządowe w zakresie rozwoju usług i infrastruktury wspomagającej opiekę nad osobami zależnymi (w nurcie deinstytucjonalizacji) oraz w zakresie pobudzania i rozwijania współpracy na rzecz aktywizacji seniorów (60+) oraz ludzi młodych (do 25 lat) oraz w zakresie opracowania koncepcji Smart Village
  • jednostki sektora finansów publicznych w zakresie infrastruktury społecznej, turystycznej i rekreacyjnej w tym kąpielisk i tras konnych, oraz w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej obszaru

Szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc oraz warunki kwalifikowalności wydatków stowarzyszenie będzie systematycznie umieszczać na swojej stronie internetowej (bursztynowypasaz.pl) w miarę ukazywania się wytycznych w tym zakresie.

Pierwsze nabory w drugiej połowie roku

Pierwsze nabory wniosków będą możliwe do ogłoszenia w drugiej połowie tego roku, ponieważ Instytucje Zarządzające poszczególnymi funduszami opracowują właśnie wnioski i instrukcje, aby takie nabory mogły ruszyć. Wraz z ogłoszonymi naborami pojawią się szczegółowe regulaminy wraz z budżetem i kodami PKD, w ramach których będzie mogła być przyznana pomoc.

Tak było w perspektywie finansowej na lata 2014-2020

Umowa na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach PROW 2014-2020 podpisana była w maju 2016 r. i opiewała na kwotę ponad 1,1 mln euro, przeznaczoną na realizację projektów na obszarze gmin Gniewino i Wejherowo. Natomiast na koniec perspektywy, w wyniku otrzymanych „bonusów” za terminową i rzetelną realizację Lokalnej Strategii Rozwoju, wartość przyznanych środków wzrosła do ok. 1,7 mln euro.

W ramach PROW 2014-2020 do Stowarzyszenia „Bursztynowy Pasaż” wpłynęło łącznie 151 wniosków o przyznanie pomocy, złożonych przez 111 różnych wnioskodawców, z czego Rada ds. PROW wybrała do dofinansowania 138 zgłoszonych operacji. "Obecnie obserwujemy zwiększone zainteresowanie możliwością składania wniosków o środki unijne wśród mieszkańców i przedsiębiorców obszaru objętego Lokalna Strategią Rozwoju na lata 2021-2027, czego dowodem są liczne zapytania kierowane do pracowników biura stowarzyszenia" - mówi Justyna Wiszniewska, specjalista ds. promocji i współpracy w Stowarzyszeniu „Bursztynowy Pasaż”.

Stowarzyszenie „Bursztynowy Pasaż” posiada 17 - letnie doświadczenie we wdrażaniu Podejścia Leader w perspektywach finansowych Unii Europejskiej w latach 2007 – 2013 oraz 2014 – 2020 (wraz z okresem przedłużającym ostatnią perspektywę finansową). Dziś obszar Stowarzyszenia obejmuje 7 gmin - Choczewo, Gniewino, Wejherowo, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Łeba, dla których będzie realizowana Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2021-2027.

Głównym celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, w szczególności poprzez aktywizowanie ludności wiejskiej i realizację Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto