MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maseczki, kwarantanna, izolacja? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie COVID-19? Sprawdź aktualne zasady

Monika Góralska
Monika Góralska
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie.
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie. romiegl/123RF.com
O pandemii zdążyliśmy już zapomnieć. Jednak wraz z jesiennymi infekcjami COVID-19 powraca, a liczba przypadków w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to już zauważalne w naszym najbliższym otoczeniu, coraz więcej osób choruje. Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie lub kogoś bliskiego zakażenie koronawirusem? Czy wrócą obostrzenia z czasu pandemii takie jak obowiązek noszenia maseczek czy kwarantanna?

Spis treści

Jakie są objawy COVID-19? Rozpoznaj chorobę

Trochę już zapomnieliśmy o pandemii, ale w związku z rosnącą w ostatnim czasie liczbą zakażeń koronawirusem temat COVID-19 powraca. Wirus nie zniknął, a w czasie jesiennego spadku odporności atakuje coraz częściej. Widać to na ulicach, w miejscach publicznych takich jak tramwaje czy sklepy, a także w naszym najbliższym otoczeniu. Coraz więcej osób ma objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 takie jak:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • zatkany nos,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • ból gardła,
  • częste kichanie,
  • chrypka.

Sprawdź: Kraken – co trzeba wiedzieć o tym koronawirusie pod koniec 2023 r.?

W przypadku zaobserwowania u siebie lub kogoś bliskiego powyższych symptomów choroby należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leczenie COVID-19 zwykle trwa ok. 14 dni, ale przy ciężkim przebiegu może wydłużyć się do 3-6 tyg.

Podejrzewasz u siebie COVID-19? Zobacz, co zrobić

Jeśli odczuwasz objawy infekcji dróg oddechowych i zgłosisz się do lekarza zleci on wykonanie testu combo na COVID-19, grypę i RSV (SARS-CoV-2/grypa A+B/RSV) w próbce wymazu z nosa. Od 1 kwietnia 2022 roku nie obowiązują już obostrzenia z okresu pandemii, dlatego testy nie są wykonywane u każdego. O przeprowadzeniu testu zdecyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia. Test PCR wykonany w przychodni jest dla pacjenta bezpłatny, a wynik otrzymuje się już po ok. 15 minutach.

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Lekarz określa również długość wydanego zwolnienia lekarskiego (zalecane jest minimum 7 dni) w zależności od stanu chorego, a także ryzyka wystąpienia u niego ciężkiego przebiegu choroby (np. u pacjentów z cukrzycą czy w podeszłym wieku) oraz ewentualnych powikłań.

Jak poinformował nas Oddział Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Inspekcja Sanitarna rejestruje przypadki osób zakażonych SARS-CoV-2. Wynik testu lekarz wprowadza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego P1. W przypadku osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 pracownicy Inspekcji Sanitarnej monitorują stan chorego:

Pracownik Inspekcji Sanitarnej przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, podczas którego kontaktuje się telefonicznie z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Podczas rozmowy pracownik Inspekcji pyta m.in. o objawy chorobowe jakie towarzyszą zachorowaniu na COVID-19 u danego pacjenta – poinformował nas Oddział Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W przypadku, gdy samodzielnie kupimy test na COVID-19 w aptece i jego wynik okaże się pozytywny również należy udać się do lekarza POZ. Niestety, testy do użytku domowego kupione w supermarkecie czy sklepie mogą nie być tak wiarygodne jak te dostępne w przychodniach. Mogą być również nieprawidłowo wykonane i z tego powodu dać fałszywy wynik. Należy go więc potwierdzić wykonując test zlecony przez lekarza i przeprowadzony przez wykwalifikowany personel medyczny.

Maseczki, kwarantanna, izolacja, zakaz odwiedzin? Czy wrócą obostrzenia z czasu pandemii?

Od 28 marca 2022 r. nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek. Od tamtego czasu COVID-19 jest traktowany jak każda inna choroba wirusowa np. grypa. W przypadku zachorowania lekarz wystawia zwolnienie lekarskie i zaleca unikanie kontaktów z innymi osobami. Wiele osób zastanawia się jednak czy obserwowany wzrost zakażeń może spowodować ponowne wprowadzenie obostrzeń z czasów pandemii takich jak kwarantanna, izolacja czy maseczki. Ministerstwo Zdrowia zapytane o taką ewentualność rozwiało nasze wątpliwości:

Przy aktualnej liczbie zakażeń nie ma takich planów. Obecnie przepisy żadnej z ustaw ani żadnego rozporządzenia nie nakładają obowiązku noszenia maseczek – czytamy w odpowiedzi MZ dla Strony Zdrowia.

Mimo to niektóre szpitale w Polsce ograniczają lub zakazują wizyt, a nawet wstrzymują przyjęcia pacjentów. Taka sytuacja panuje w szpitalach w Wielkopolsce: m.in. w Koninie, Puszczykowie, Wrześni i Ostrowie Wielkopolskim, a także w Nowym Sączu czy Krakowie. W niektórych szpitalach natomiast w przypadku wykrycia u pacjenta zakażenia koronawirusem zostaje on wypisany ze szpitala, ponieważ obecnie nie ma izolatek dla takich pacjentów.

Źródło: Koronawirus: informacje i zalecenia gov.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przechowywać nowalijki? To musisz wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maseczki, kwarantanna, izolacja? Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie COVID-19? Sprawdź aktualne zasady - Strona Zdrowia

Wróć na leba.naszemiasto.pl Nasze Miasto